30 stycznia 2017 r. odbyło się posiedzenie Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, w którym uczestniczyła radna Lidia Koralewska. Poniżej przedstawiamy informacje o tematach ważnych dla społeczności Starego Miasta.
Działania na rok 2017 związane z rewaloryzacją płyty Starego Rynku (odpowiedzialne: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji)
Miejski Konserwator Zabytków potwierdziła informacje o maksymalnym zachowaniu istniejącej struktury. Kostka na płycie rynku będzie przełożona, raczej nie szlifowana, aby nie utracić walorów estetycznych Starego Rynku.
Remont będzie prowadzony do pierwszych krzyżówek uliczek odchodzących od Starego Rynku. Zniwelowane zostaną na rynku krawężniki, rozgraniczenie między chodnikiem i płytą będzie wizualne. W trakcie opracowań są zagadnienia zieleni, oświetlenia i małej architektury na rynku, więc jeszcze nic konkretnego nie przedstawiono.
W roku 2017 opracowywane zostaną szczegółowe projekty, a Miasto szuka programów finansowania. Rewaloryzacja będzie przebiegała w latach 2018-19.
Miejsca postojowe dla autobusów turystycznych na Starym Mieście: ul. Stawna – parkowanie do 15 min, Al. Marcinkowskiego – parking wydłużony do poczty.
Nowa lokalizacja parkingu dla autobusów pojawi się na ul. Chwaliszewo (Międzymoście). Dodatkowo wyznaczone zostanie przejście dla pieszych przez Garbary na wysokości ul. Woźnej, by turystom skrócić drogę do Rynku.
Z ul. Dominikańskiej zniknie dotychczasowe miejsce postojowe dla autobusów, przywrócone miejsca parkingowe będą ogólnodostępne.Autobusy tym samym nie będą zasłaniać zabytkowego kościoła.
Ulice Paderewskiego i Szkolna będą deptakami – taki projekt przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich zatwierdził Miejski Inżynier Ruchu. Staromiejscy radni analizują takie rozwiązania i zwracają uwagę na konieczność zapewnienia właściwej komunikacji i dojazdu dla mieszkańców i przedsiębiorców.
Warunkowo pozostają postoje TAXI na Paderewskiego i Szkolnej, dodatkowe miejsce przewidziano na ul. Wielkiej, wzdłuż prawego krawężnika, od strony Starego Rynku.
Konkurs „Przyjazne podwórko” – pytaliśmy, czy można poszerzyć grupę beneficjentów o mieszkańców budynków o innym statusie własnościowym. Otrzymaliśmy odpowiedź, że projekt przeznaczony jest tylko dla wspólnot, gdzie grunt należy do miasta, a użytkuje go wspólnota.