Przeciw smogowi – nabór wniosków do projektu Kawka

Do 15 marca 2017 r. trwa nabór wniosków do programu KAWKA, w ramach którego poznaniacy mogą starać się o środki na likwidację pieców i kotłów opalanych węglem, drewnem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną. Środki przeznaczone na dotacje w 2017 roku wynoszą ponad 2 mln zł

O dofinansowanie mogą ubiegać się: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wysokość dotacji wynosić może maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych netto, a dla przedsiębiorców do 65% kosztów kwalifikowanych netto. Maksymalna wysokość dofinansowania – 80,- zł/m2/lokal, górny limit dofinansowania – 6.000,- zł/lokal.

Programem objęte są oprócz Stare Miasto (ścisłe centrum) i Chwaliszewa także Łazarz oraz Wilda Północna, tj. obszary o największym stopni emisji pyłów drobnych PM10 i benzo-alfa-pirenu.

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z załącznikami należy składać w Urzędzie Miasta Poznania, ul. Gronowa 22a, piętro II, pokój 202 (sekretariat wydziału) osobiście w godzinach pracy urzędu lub pocztą na adres: Wydział Ochrony Środowiska UMP, 61-655 Poznań, ul. Gronowa 22a. Data złożenia wniosku jest datą wpływu wniosku do Urzędu Miasta Poznania.

Druki wniosków oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania

Informacje można uzyskać bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 22a pok.200 lub pod nr tel. 61 878 40 61, w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałek, w godz. 7:30 – 17:00, od wtorku do piątku, w godz. 7:30 – 15:30.

KAWKA to ogólnopolski program, w ramach którego możliwe jest po spełnieniu określonych wymagań pozyskanie środków na likwidację uciążliwych pieców i kotłów opalanych węglem, które można zastępowanych ciepłem systemowym, gazem, energią elektryczną. Program opracowany został dla przystosowania do warunków polskich dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (Nr 2008/50/WE – Clean Air for Europe CAFE).

Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w tym najdrobniejszych frakcji pyłów, które powstają przede wszystkim na skutek spalania paliw stałych w przydomowych piecach, kotłach i w kominkach. Przedsięwzięcia nie osiągające efektów wymaganej redukcji emitowanych zanieczyszczeń na określonych obszarach nie mogą być dofinansowane.

Zdjęcia: Poznański Alarm Smogowy, czytelnicy: lepszypoznan.pl

Share

Zobacz również