Dobry Sąsiad na Starym Mieście – oto laureaci!

Kolejni Dobrzy Sąsiedzi na Starym Mieście – warto doceniać lokalnych przedsiębiorców i liderów! Wśród wyróżnionych są m.in. szewc, listonosz, bibliotekarki, aktywiści i kilkoro przedsiębiorców działających społecznie!

Na poznańskim Starym Mieście można prowadzić dobry, rentowny biznes. Sporo tu turystów, klientów, petentów urzędów, uczestników życia kulturalnego i niestety coraz mniej mieszkańców! A na tym, żeby jak najwięcej osób mieszkało w centrum i tworzyło wyjątkowy klimat centrum miasta zależy osiedlowych radnym. Rok temu Rada Osiedla wręczyła pierwsze certyfikaty Dobrego Sąsiada, dziś przyszedł czas na kolejne wyróżnienia!

W ludziach tkwi olbrzymi społeczny potencjał, a działania na rzecz mieszkańców trzeba pokazywać i zachęcać także innych do dbania o swój fyrtel – mówi radny Tomasz Dworek

W najbliższą środę 21 listopada o godz. 18:00 w Urzędzie Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17) odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów i certyfikatów dla przedsiębiorców – jak możemy przeczytać w preambule – wyróżnienia dla wszystkich zaangażowanych w budowę więzi społecznych i dobrosąsiedzkich relacji, tych których działalność i osiągnięcia mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych.

Oto Laureaci

Wśród Dobrych Sąsiadów w zgłoszeniach wskazano Grzegorza Kmitę – Patyczaka, staromiejskiego listonosza [ale także przewodnika po Poznaniu i muzyka rockowego] oraz pana Bernarda Jakubowskiego, szewca z ulicy Kopernika. Choć być może panów wiele różni to obaj mają dar zjednywania sobie ludzi.

W zakładzie pana Bernarda zawsze jest tłoczno i to nie tylko z powodu jakości usług, to sąsiedzki punkt kontaktowy w tym fyrtlu!

Dobry listonosz to instytucja zaufania publicznego. A Grzegorza Kmitę, jako dobrego sąsiada wskazało wielu mieszańców. Ale dlaczego, pytaliśmy?

Bo to po porostu świetny człowiek, miły, życzliwy, zawsze można fajnie i mądrze porozmawiać. Doceniają go staromiejscy seniorzy!

Patyczak – bo to także jego pozazawodowy pseudonim jest magistrem socjologii oraz przewodnikiem po Poznaniu. Jest także liderem zespołu Brudne dzieci Sida. Grupa prezentuje energetyczny punk rock z prześmiewczym, kabaretowym zacięciem w tekstach.

Warto wyróżnić i podziękować Michałowi Marcinkowskiemu, przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i rozrywkowej, ale przede wszystkim społecznikowi i aktywiście z ulicy Taczaka. To m.in. jemu zawdzięczamy pierwszą społeczną umowę pomiędzy mieszkańcami przedsiębiorcami i właścicielami. Działa jak szeryf pilnując przestrzegania porządku na staromiejskiej uliczce, inicjator wielu wydarzeń kulturalnych.

Restauratorzy zdawali sobie sprawę, że będzie potrzebny kompromis – ze sobą nawzajem, mieszkańcami, władzami miasta. Wypracowywali go powoli, rozmawiając. I tak powstała nieformalna umowa społeczna, której się trzymają. Można to dostrzec np. latem, kiedy punktualnie o godz. 22 chowają krzesła i parasole z ulicy. Przestrzegają bowiem ciszy nocnej, co wcale nie przeszkadza ich klientom. – Taczaka, podobnie jak ulice Jeżyc, stała się alternatywą dla niezbyt kulturalnego Starego Rynku – mówi w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego Michał Marcinkowski

Kultura jest tym co integruje, co pozytywnie wpływa na jakość życia i zwykle sąsiedzkie relacje. Tu Rada Osiedla wyróżniła państwa Annę Zalewską Powalisz i Krzysztofa Powalisza, animatorów Poznańskiej Sceny Młodych, a także Kawiarnię Artystyczną Kóltura z ul. 23 Lutego. To miejsce z licznymi spektaklami, wystawami, tu także regularnie spotykają się seniorzy na specjalną sąsiedzką kawę za 2 zł.

Państwo Powaliszowie kształcą nie tylko muzycznie, krzewią polską historię i przekazują najwyższe wartości w kontaktach międzyludzkich. Integrują młodych ludzi ze środowiskiem z różnych grup społecznych. Wspomagają niezamożnych udzielając nieodpłatnych lekcji śpiewu i wspierają młodych we wszystkich działaniach również poza sceną. Uważam, że zasługują na wyróżnienie – podkreśla Magdalena Ignaszak, Dobry Sąsiad z Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej

Tytuł Dobrego Sąsiada bardzo dobrze ilustruje postawę osób pracujących w Kólturze zawsze otwartych na różne pomysły i działania.

Przede wszystkim kawiarnia od kilku miesięcy jest przystanią dla nieformalnej grupy seniorów „Kącik dla seniora”, gdzie nie tyko bezpłatnie udostępnia przestrzeń, ale prowadzi mnóstwo działań integracyjnych  – zgłoszenie z długa listą podpisów przysłała pani Iwona Kręglewska, organizator społeczności lokalnej na Starym Mieście.

Radni postanowili docenić także restauracje Ptasie Radio za odwagę w postawieniu ogródka przy ruchliwej ulicy Kościuszki. Stoliki cieszyły się zainteresowaniem gości, a wprowadzone zmiany pozytywnie zmieniły przestrzeń, wpływając także na zachowanie bezpieczeństwa.

Smakując pizzę albo pijąc kawę w blaszaku przy Placu Wielkopolskim przenosimy się do Włoch! Nie tylko dlatego, że oferowane są dania z Italii ale Pizzeria Pansa Piena stworzyła towarzyski klimat. Na latte wpadają tu studenci z Uniwersytetu Artystycznego, kupcy z rynku, po pizzę przychodzą pracownicy z okolicznych biur.

Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniać będziemy certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów – podkreśla radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Rekreacji i Spraw Społecznych

W tym roku staromiejscy radni zwrócili uwagę na działanie adresowane dla młodzieży i seniorów.

Wśród dobrych sąsiadów są aktywiści działający w Stowarzyszeniu Pedagogów Riposta na Garbarach, którzy pokazując młodym ludziom alternatywne formy spędzania czasu motywując do osobistego samorozwoju. Działają nieszablonowo, organizując wydarzenia na podwórkach i w działaniach streetworkingu.

Stowarzyszenie RIPOSTA prowadzi szereg działań kulturalnych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży poszerzając perspektywę pozytywnych doświadczeń. Co ważne, doświadczenie pedagogiczne aktywistów pozwala na budowanie dobrych relacji w tempie oraz na zasadach, jakie akceptują uczestnicy licznych zajęć i warsztatów – mówi Agata Mielech, prezeska Stowarzyszenia

A dumni możemy być z młodzieży z Zespołu Szkół Odzieżowych, którzy w ramach Klubu Ośmiu wykorzystując swoje zawodowe kompetencje opiekują się pacjentami hospicjum a także świadczą usługi fryzjerskie dla seniorów z domów pomocy społecznej a także dla bezdomnych.

Wśród wyróżnionych są dwie jednostki miejskie, które starają się docierać do swojego najbliższego otoczenia. Centrum Kultury Zamek – to wielka instytucja o znaczeniu europejskim, realizująca wydarzenia przyciągające tysiące poznaniaków i gości z całego świata, ale skupia się także na działaniach rewitalizacyjnych Św. Marcina i projektach ekologicznych i promujących czytanie książek

Natomiast Biblioteka Raczyńskich to zawsze ważne miejsce na społecznej mapie miasta, a szczególna w tym rola bibliotekarek i bibliotekarzy. Serdeczne, kompetentne, potrafiące zainteresować czytelników literaturą – takie są panie bibliotekarki z filii na Chwaliszewie Karolina Dąbrowska i Magdalena Kokot.

Lokalne wyzwania dotyczą nie tylko infrastruktury, lecz również wzajemnej odpowiedzialności za wspólną przestrzeń miejską. Polepszenie sytuacji nastąpić może dzięki zwiększeniu poziomu społecznej aktywności i obywatelskiej współpracy, na czym bardzo nam zależy – podkreśla Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny miejski.

Projekt Dobry Sąsiad objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *