Czas remontów w centrum Poznania jest sporą uciążliwością dla mieszkańców i przedsiębiorców ale tez okazją do sprawdzenie sąsiedzkiej życzliwości i społecznej odpowiedzialności. Rada Osiedla Stare Miasto z rekomendacji mieszkańców przyznała po raz kolejny dyplomy i certyfikaty Dobrego Sąsiada. Wśród wyróżnionych przedsiębiorców są małe, rodzinne firmy od wielu lat świadczące swoje usługi dla poznaniaków ale też centrum handlowe! Dobrymi sąsiadami zostali młodzi wolontariusze a także animatorzy senioralni i kulturalni.
Dobry Sąsiad projekt staromiejskich radnych jest też platformą wymiany doświadczeń i współpracy. Razem można więcej, co udowadniają laureaci wcześniejszych edycji ze Św. Marcina czy Garbar.
W poprzednich edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i społeczników, m.in. restauratorów, rzemieślników, urzędników, listonosza, miejskiego strażnika i aktywistę, który został posłem.
W tym roku mieszkańcy docenili staromiejskie marki, Kawiarnię Kociak, Antykwariat im. Żupańskiego i Galerię Yes z Paderewskiego, Foto Studio Kołecki z Ratajczaka, mały sklep Myszka z 23 lutego – podkreślając, że są ważnymi elementami historii i społeczności Poznania docenianymi przez kolejne pokolenia!
Radni wyróżnili także centrum handlowe Stary Browar, zwracając uwagę na dbałość o przestrzeń publiczną prywatną, zielone odbruki przy Ratajczaka i otwarty atrakcyjny park dla wszystkich.
Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznaje Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.
W starzejącym się społeczeństwie ważna jest aktywizacja starszych mieszkańców, tu wyróżniona została Agnieszka Jarosz, koordynatorka jednego z trzech prężnych klubów seniora. Dobrym nauczycielem przekazującym odpowiedzialne wzorce jest Magdalena Duchant, ze Szkoły Podstawowej nr 82, od wielu lat motywująca młodych wolontariuszy! Perdo Ćwikliński, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dba o bezpieczeństwo na drogach, a Marcin Lutomski, miejski przewodnik założył Muzeum Pyry. Podziękowania należą się także członkom Stowarzyszenia Plac Wolności, zaangażowanym w szereg procesów rewitalizacyjnych, niebojących się podejmowania trudnych tematów.
Radni dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniają certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji czy sklepów będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Podziękowaniem dla społeczników są dyplomy i upominki.
Tegoroczną edycje projektu Dobry Sąsiad podsumowała gala w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Podczas spotkania wręczono także dyplomy laureatom staromiejskiej edycji konkursu Zielony Poznań.
Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. Prowadzone będą także działania promocyjne Dobrych Sąsiadów w kanałach informacyjnych staromiejskiego samorządu i miasta Poznań.
Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie Rady jest dla wielu lokalnych aktywistów i drobnych przedsiębiorców motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne – mówi Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna.
Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń. Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady.
fot. Paweł Liszkowski, Ewelina Jaśkowiak
Podczas Gali wystąpiła Marta Cecylia Michalak skrzypaczka oraz altowiolistka barokowa, stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz zespół baletowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej.
Laureaci 2023
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 82 i opiekunka Magdalena Duchant
Magdalena Duchant jest nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 82, zaangażowaną w wiele projektów i działań w ramach wolontariatu. Jednym z nich jest cotygodniowe „smarowanie”, czyli szykowanie kanapek dla osób w trudnej sytuacji. Co tydzień w ten sposób uczniowie przygotowują 1500 bułek, które przekazywane za pośrednictwem Jadłodajni na Łąkowej. Grupa wolontariuszy angażuje się także w inne działania, m.in. w ramach kolacji Fyrtel Garbary, wydarzenia ekologiczne czy organizację Dnia Dziecka w Szpitalu im. Degi. Zawsze uśmiechnięta pani Magdalena ma świetne relacje z podopiecznymi, jest jedną z najbardziej lubianych nauczycielek. W tym roku przeszła na emeryturę, ale jej dom jest otwarty dla uczniów, a ona sama dalej wspiera szkolne i staromiejskie inicjatywy.
Muzeum Pyry i Marcin Lutomski
Marcin Lutomski, miłośnik lokalnej historii i jednego z najważniejszych symboli regionu – pyr, założył Poznańskie Muzeum Pyry, które jest ciekawym punktem na turystycznej mapie Poznania. Muzeum prowadzi wiele działań kulturalnych i popularyzujących lokalne tradycje wśród różnych grup – od przedszkolaków po seniorów. Pozyskując granty, dba o lokalną sąsiedzką współpracę. Jest Dobrym Sąsiadem, a specjalny certyfikat należy się też Muzeum Pyry!
Galeria YES, ul. Paderewskiego 7
Przyjazna artystom i ich entuzjastom, zawsze dostępna bezpłatnie i jedyna taka w całym kraju! Galeria YES założona 25 lat temu przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz to już nie tylko miejsce, ale zbudowana wokół niej społeczność. Wspólnym mianownikiem wszelkich działań jest promocja polskiej sztuki złotniczej, wyrażana poprzez: organizowanie wystaw, wydawanie katalogów, działania edukacyjne. Galeria stara się zmniejszać dystans pomiędzy sztuką a jej odbiorcami. Rocznie organizuje kilkanaście wystaw, zarówno w swojej siedzibie przy ul. Paderewskiego 7, jak i fotograficznych w plenerze.
Stary Browar – odpowiedzialny biznes
Stary Browar jest właścicielem 4-hektarowego parku, potrzebnego mieszkańcom terenu zielonego, odpowiada za jego utrzymanie i pielęgnowanie. Park jest otwarty dla wszystkich, ze specjalnymi atrakcjami dla najmłodszych. W 2020 roku od strony ulicy Ratajczaka oddano do użytku nową zrewitalizowaną przestrzeń z ławkami, fontanną i rabatami traw i miododajnych kwiatów – zmieniając chodnik w strefę relaksu. Na terenie Starego Browaru odbywa się dużo bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, ale też wejściówki na wydarzenia biletowane są dystrybuowane wśród sąsiadów – mieszkańców. Organizowane są tu także akcje społeczne, związane m.in. z profilaktyką uzależnień i zdrowia.
Myszka, sklep w starym dobrym stylu, ul. 23 Lutego
Sklep Myszka z ul. 23 Lutego na stałe wpisał się w pejzaż Starego Miasta. To sklep, w którym miła i sympatyczna obsługa służy radą i pomocą. W czasach, w których galerie handlowe zdominowały rynek, istnienie takiego sklepiku z m.in. artykułami piśmiennymi, zasługuje na wyróżnienie i wspieranie. Takich lokalnych miejsc powinno być jak najwięcej w centrum miasta.
Perdo Ćwikliński, aktywista dbający o bezpieczeństwo na drogach
Perdo Ćwikliński (ur. 2007) to uczeń Technikum Geodezyjno-Drogowego, członek samorządu szkolnego, w 2023 roku wybrany do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z okręgu poznańskiego. Jako mieszkaniec Starego Miasta założył stronę i profil na Facebooku „Drogowy Poznań”, działając na rzecz poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa, z korzyścią zarówno dla kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów. Podejmował działania dotyczące m.in. źle ustawionych zraszaczy na Garbarach czy złego oznaczenia robót drogowych na Garbarach i Estkowskiego. Jest autorem projektów w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, dotyczących doświetlenia przejść dla pieszych. Jako radny Młodzieżowego Sejmiku chce aktywizować młodzież do działania na rzecz swojego otoczenia.
Foto Studio Kołecki, ul. Ratajczaka 36 – to ważny punkt w historii Świętego Marcina, miasta i poznańskiej kultury.
W dobie smartfonów okazuje się, że fotografia może być nie tylko rzemiosłem, ale i sztuką. Kolejne pokolenia rodziny Kołeckich tworzą od kilkudziesięciu lat portrety poznaniaków. Takie miejsca jak zakład fotograficzny tworzą klimat fyrtla. Warto doceniać rzemieślników! Studio jest kontynuacją firmy rodzinnej, która w 1949 roku przeprowadziła się z Ostrowca Świętokrzyskiego do Poznania. Od 1949 roku wynajmuje od miasta lokal użytkowy. W tym roku mija 110 lat od utworzenia firmy. Studio Foto Kołecki otrzymało medal za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
Antykwariat im. Żupańskiego, ul. Paderewskiego
Funkcjonowanie antykwariatu na Starym Mieście wydaje się oczywiste, jednak zmiany społeczne nie wspierają instytucji tak ważnych dla kultury i budowy więzi społecznych. Antykwariat na Paderewskiego jest dziś placówką kulturalną, otoczoną pubami i wyszynkami. Jest ważnym elementem pozycjonowania miasta jako silnego ośrodka kultury i edukacji. Niech trwa i rozwija swoją działalność na Starym Mieście!
Stowarzyszenie Plac Wolności
Członkowie Stowarzyszenia od lat angażują się w działania poprawiające jakość życia w centrum miasta. Do priorytetów ich działań należy ekologia i dbałość o zieleń w centrum. Byli m.in. pomysłodawcami ustanowienia platanów z placu Wolności pomnikami przyrody.
Agnieszka Jarosz, koordynatorka klubu seniora Niezły Młyn
Agnieszka Jarosz jest inicjatorką i koordynatorką powstałego w 2020 roku na Starym Mieście klubu seniora „Niezły Młyn”. Jest przyjaciółką seniorów, a nie tylko prowadzącą warsztaty. W swoich społecznych działaniach kładzie także nacisk na ekologię, zero waste i zdrowe odżywianie. Uważa, że dla dobrego życia potrzebny jest kontakt z przyrodą, dlatego wiele z aktywności senioralnych realizuje w zielonych przestrzeniach Starego Miasta.
Kawiarnia Kociak
Właściciele Kawiarni Kociak przy Św. Marcinie pokazali kilka ważnych dla lokalnej społeczności i poznaniaków rzeczy. Udało się reaktywować kultowy lokal, co jest zachętą do działania dla innych przedsiębiorców i ożywienia fyrtla. Podziękowania należą się także za odnowienie neonu, ale przede wszystkim szereg akcji społecznych np. na rzecz seniorów czy osób w potrzebie. Kociak łączy stare z nowym, dawnych klientów z nowymi! Zasłużony tytuł Dobrego Sąsiada na Starym Mieście.