Podstawą społeczeństwa obywatelskiego są na Starym Mieście Dobrze Sąsiedzi, aktywiści, przedsiębiorcy, ludzie odpowiedziani społecznie, których działania służą budowaniu lokalnych więzi – po prostu sprawiają, że dany fyrtel jest dobrym fajnym, przyjaznym miejscem dla ludzi! Klimat Starego Miasta tworzą laureaci projektu Rady Osiedla – Dobry Sąsiad.
Podczas gali w Urzędzie Miasta Poznania wręczyliśmy dyplomy i certyfikaty Dobrych Sąsiadów. Jak podkreślał Mariusz Wiśniewski – zastępca prezydenta Miasta Poznania – takie działania, oddolne, związane z angażowaniem się w procesy rewitalizacyjne są bardzo ważne, bo nie można zmieniać przestrzeni bez mieszkańców.
Radna Maria Sokolnicka Guzek zwróciła uwagę na Kodeks Dobrych Praktyk, zbiór dobrosąsiedzkich zasad, które można podsumować życzliwym postępowaniem wobec ludzi i odpowiedzialnym wobec środowiska.
Radny Tomasz Dworek wspomniał natomiast koncepcję urbanisty Raya Oldenburga „trzeciego miejsca” – przestrzeni, w której spotykamy się regularnie i z przyjemnością z innymi ludźmi (bez ponoszenia dodatkowych kosztów). I taką przestrzeń tworzą Dobrzy Sąsiedzi.
Laureaci otrzymali dyplomy i certyfikaty, wraz z naklejką, która zawieszona na drzwiach restauracji czy kawiarni pokazuje miejsce wyróżnione przez lokalną społeczność, a także pamiątkowe albumy o Poznaniu.
Oto oni [klik]
——————————————————————————————————————