Rada Osiedla Stare Miasto apeluje o nowe nasadzenia zieleni i małą architekturę. Pamiętać powinniśmy, że Strefa Tempo 30, to nie tylko miejsca parkingowe, ale cała wspólna przestrzeń, w duchu kompromisu sprawiedliwie dzielona przez wszystkich użytkowników.
Nie ulega wątpliwości, że tworzenie strefy powinno być związane nie tylko z ograniczeniem prędkości pojazdów, ale przede wszystkim z poprawą komfortu życia mieszkańców, zwiększeniem liczby drzew i krzewów, a także kreowaniem miejsc wypoczynku z małą architekturą. Mieszkańcy Starego Miasta oczekują zatem, że władze w sposób konkretny będą inwestować również w zieleń i małą architekturę.
Niestety, działania Zarządu Dróg Miejskich w niewystarczającym stopniu uwzględniają potrzeby związane z zielenią, dlatego Rada Osiedla Stare Miasto postanowiła tegoroczną znaczną część swojego budżetu przeznaczyć na obszar wokół Starego Rynku, na którym wprowadzany zostanie pierwszy etap strefy.
Radni zwracają także uwagę, że w ostatnich latach z uznaniem mieszkańców spotkały się małe enklawy zieleni usytuowane przy ruchliwej ulicy 23 Lutego. Jeżeli miasto chce racjonalnie realizować ideę strefy zamieszkania, to wyspy z zielenią i ławkami powinny być integralną częścią projektów Tempo30.
Rada Osiedla z niepokojem przyjęła informacje o niewielkich nakładach na małą architekturę i działania związane powiększaniem miejsc zieleni – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla. W efekcie przedstawiliśmy władzom wniosek o całościową realizację strefy Tempo 30, czyli wraz z elementami małej architektury i zielenią, podobnie jak zostało to zrealizowane w wielu miastach Europy Zachodniej.
Radni wskazują, że zgoda Rady Osiedla na Strefę uwarunkowana była realizacją całościowych działań poprawiających bezpieczeństwo, ograniczających hałas i wpływających na poprawę jakości powietrza.
Enklawy z zielenią wpływają znacząco na nasze codzienne życie, badania potwierdzają, że jeżeli w przestrzeni pojawia się roślinność jesteśmy w lepszym nastroju i czujemy się zdrowsi. Drobnymi krokami postarajmy się zazielenić miasto, choć wymaga to szeregu zgód i opinii wydziałów miejskich. Każda, nawet drobna zmiana cieszy mnie ogromnie! – podkreśla radna Maria Sokolnicka – Guzek.
Dziś Zarząd Dróg Miejskich zapowiada punktowe uzupełnianie zieleni w czterech miejscach: na Placu Wielkopolskim od strony Solnej, 23 Lutego – w pobliżu Alei Marcinowskiego i Kramarskiej oraz u wylotu Wrocławskiej i Podgórnej. To w opinii staromiejskich radnych działania zdecydowanie niewystarczające.
Staromiejscy radni zaproponowali formułę finansowania tych działań w propozycji 1/3 środków na nasadzenia ze strony Rady Osiedla i 2/3 przekazane przez Miasto. Liczymy że władze wywiążą się z tych deklaracji – mówi radny miejski Andrzej Rataj, jednocześnie przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto