Malta. Kolejna wycinka drzew.

Malta bliska jest memu sercu i płucom. Tu się wychowałem, tu biegam, jeżdżę na rowerze, spaceruję z rodziną. Przestrzeń w perspektywie 20 lat mocno się zmieniła, przede wszystkim w zakresie infrastruktury: służącej organizacji imprez sportowych z których jesteśmy dumni w Poznaniu, a także potrzeb rekreacyjnych [od stoku narciarskiego, toru saneczkowego, siłowni plenerowej, placów zabaw po wodny wakeboard. Niestety spoglądając na stare zdjęcia – jakie tam stare, te, które robiłem na przestrzeni kilkunastu lat ubyła ogromna liczba drzew wokół jeziora. Zapewne cześć zmarniała, ale też mam wątpliwości co do wycinki. Zmartwiło mnie kilkanaście wyciętych dorodnych okazów nad jeziorem przy torze kolejki Maltanka.

Niestety nie wiem jak to się w Poznaniu odbywa, czy stan każdego drzewa oceniany jest przez dendrologa? Jakie są procedury? Usystematyzowanie tej wiedzy jest o tyle ważne, że zielenią zarządza kilka podmiotów, m.in. rządowe Wody Polskie, Lasy Państwowe, czy miejskie: Zarząd Zieleni, Zarząd Dróg czy POSiR.

Drzewo rośnie wiele lat, a korzyści z jego istnienia są ogromne! Te wycięte przy torach Maltanki musiały mieć grubo ponad 100, a jeżeli nie 200 lat. To są ogromnie pnie. Niestety nie widzę tu także nowych nasadzeń. A to w Poznaniu jest spory problem. Na pewno w centrum miasta. Jak wyjaśniała pani Agnieszka Szulc z zieleni Zarządu Dróg Miejskich, nie zawsze można w miejsce wyciętego drzewa posadzić nowe, bo zazwyczaj podziemna infrastruktura uniemożliwia wzrost roślin, a na ich stan wpływ mają m.in., kierowcy parkujący auta na systemach korzeniowych czy złe powietrze.

Wydaje mi się, ze każde drzewo powinno zostać zewidencjonowane naniesione na miejskie mapy. Dziś to geodezyjnie nie powinno stanowić problemu. Jako uczeń Technikum Geodezyjno – Drogowego sam taką ewidencję robiłem w Ogrodzie Botanicznym.

W każdym razie żal mi drzew nad brzegiem Malty. Mam nadzieję, że zostały wycięte zgodnie z prawem i wiedzą dotyczącą ich stanu.

Czy wycinka jest kolejnym etapem z zapowiedzi z 2017 roku? http://malta.poznan.pl/wycinaja-drzewa-nad-malta-ale-na-ich-miejsce-posadza-nowe/

Malta – zdjęcia 2013-2018

Share

Zobacz również