Czy Poznań jest zielonym miastem?

Burza w internecie! Czy Poznań jest miastem zielonym czy nie jest! 4 tabelki, pierwsze dotyczące % ilości parków, zieleńców i zieleń osiedlowej i kolejne terenów zielonych ogółem. I tu wypadamy całkiem dobrze, a to dzięki m.in. koncepcji klinów zieleni, Cytadeli.

Ale rzeczywiście jak wynika z naukowych statystyk mało jest zieleni blisko domów: drzew, skwerków, parków kieszonkowych, ważnych dla codziennego komfortu. Praca magisterska, z której pochodzą statystyki to „Tereny zieleni a nazwy inwestycji deweloperskich w Poznaniu”.

I tu mamy paradoks, wiele z blokowisk ma nazwy nawiązujące do zieleni, ekologii, a w praktyce wygląda to tak jak u dewelopera z Bukowskiej, który wyciął nielegalnie drzewa a potem chwalił się, zielenią – w sąsiedztwie! A empirycznym potwierdzeniem tezy są zdjęcia z ulicy Na Podgórniku [znany, mocny w Poznaniu deweloper]

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,89336,26778751,co-za-tupet-deweloper-najpierw-nielegalnie-usunal-drzewa.html
Prezentowane zestawienie danych GUS pochodzi z pracy powstałej w 2017 na UAM, pt. „Tereny zieleni a nazwy inwestycji deweloperskich w Poznaniu”, autorstwa Barbary Maćkiewicz i Magdaleny Szczepańskiej.
Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *