Jaki powinien być Plac Bernardyński – zapraszamy na konsultacje

Zapraszamy do udziału w I etapie konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „W rejonie Placu Bernardyńskiego” na Starym Mieście w Poznaniu.

Spotkanie z zespołem projektowym Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, którego celem będzie omówienie uwarunkowań i założeń do projektów planów oraz zebranie sugestii dotyczących tego obszarów, odbędzie się we wtorek, 7 lutego 2017 r. o godzinie 17.00, w Sali Sesyjnej nr 3 Urzędu Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17 w Poznaniu.

Poniżej zamieszczamy Raport z badań oczekiwań preferencji mieszkańców i uczestników śródmiejskich placów targowych: Placu Bernardyńskiego i Wielkopolskiego, przygotowany przez Centrum Badań Metropolitalnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W realizacji badań uczestniczyli także radni Osiedla Stare Miasto.

W opinii ankietowanych staromiejskie place targowe, w tym Rynek Bernardyński powinni funkcjonować jako typowe miejskie rynki z funkcją handlową: świeżą żywością, warzywami i owocami. Powinny być alternatywą dla marketów proponując konkurencyjne ceny, ale przede wszystkim wyjątkową sąsiedzką atmosferę.

Poznaniacy, którzy wzięli udział w geoankiecie oczekują gruntownej modernizacji placów, poprawienia estetyki, wyglądu straganów i usunięcia szpetnych reklam. Rynki powinny też być miejscami wypoczynku z zielenią i ławkami. Warto też, żeby miejsca te żyły w dni wolne od handlu, proponując poznaniakom inne atrakcje jak giełdy czy tematyczne targi.

Badani postulowali także lokalizację w tych miejscach stacji roweru miejskiego, ale też wskazywali na problemy parkingowe. I warto też, żeby wyznaczyć managera – gospodarza takiego placu – odpowiedzialnego za jakość przestrzeni i obywających się tam wydarzeń.

Raport – Plac Wielkopolski i Rynek Bernardyński cz. I [PDF]

Raport – Plac Wielkopolski i Rynek Bernardyński cz. II [PDF]

Raport – Plac Wielkopolski i Rynek Bernardyński cz. III [PDF]

Raport – Plac Wielkopolski i Rynek Bernardyński cz. IV [PDF]

Share

Zobacz również