Niedoceniane zabytki na Św. Wojciechu

Ciekawy piętrowy budynek znajduje się u wylotu ul. Św. Wojciech w Wolnicę, pod numerem 1. Jak wynika z karty ewidencyjnej zabytku prowadzonej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków ten dom mieszkalny został zbudowany ok. 1828 r. na miejscu parterowego zajazdu z karczmą na parterze.

Zapytałem Miejskiego Konserwatora zabytków o plany dotyczące rewitalizacji zabytku.

Jak informuje Urząd, w kwietniu  2019 roku, przeprowadzono kontrolę stanu zachowania zabytkowego domu, stwierdzając odpowiednie zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich i konieczność podjęcia prac remontowych. Jednocześnie MKZ zainicjował rozmowy z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP i Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych w sprawie dalszych losów budynku – jego zagospodarowania i remontu.

Do kamienicy w 1878 r. od strony zachodniej dobudowano ceglany budynek magazynowy ze stajnią i wozownią. Przez wiele lat budynek należał do rodziny kupieckiej Schiff (potem Scherek).

Po II wojnie światowej, prawdopodobnie po skomunalizowaniu budynku, pomieszczenia istniejącej tu restauracji przeznaczono na mieszkania, co spowodowało przebudowę fragmentu jego elewacji. Budynek został wpisany do rejestru zabytków pod nr A 113 decyzją z dn. 25.04.1966 r.

Moją uwagę zwrócił także „dworek” na posesji pod numerem 21, ale jak informuje MKZ budynek wzniesiony został w miejscu starszej, zniszczonej w trakcie działań wojennych, zabudowy, tym samym nie został wpisany do rejestru zabytków.

Nieruchomość ta ma także znaczenie przestrzenne. W sąsiedztwie planowane są kolejne inwestycje, oprotestowane m.in. przez mieszkańców ul. Podgórze. Według wniosku o warunki zabudowy deweloper na działkach chciałby wybudować 120 mieszkań, czyli średnio o wielkości mniejszej niż 40 m2. W środkowej części znajdować miałyby się jednopiętrowe usługi – ok. 1500 m2. To powierzchnia 2-3 sklepów typu Biedronka.

Problematyczne jest tu także sąsiedztwo z klasztorem klauzurowym sióstr Karmelitanek. Wcześniejsze inwestycje zablokowano tu z pomocą senatora Jana F. Libickiego, wspierającego zakonnice domagające się ciszy i intymności.

O konieczności zapewnienia izolacji zakonnicom wspominał także dyr. Muzeum Powstanie Wielkopolskiego Tomasz Łęcki, mówiąc o planach budowy gmachu w sąsiedztwie klasztoru.

https://projektinwestor.pl/aktualnosc/poznan-kolejna-inwestycja-na-sw-wojciechu

Warunki Zabudowy Podgórze Wojciech Iron Tower

Tu podsumowanie spotkania z mieszkańcami Wzgórza Św. Wojciecha


——————–

 

Share

Zobacz również