Muzeum Powstanie Wielkopolskiego cieszy, ale….

Oczywiście, że cieszy Muzeum Powstania Wielkopolskiego! Fajnie, że jest decyzja lokalizacyjna, ale pozwalam mieć swoje ale…

1. Przede wszystkim cały obszar Starego Miasta powinien być objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, co pozwala przewidywać tendencje urbanistyczne i tak budować, żeby w mieście było to, co jest najważniejsze – dobre warunki do życia: sensowna komunikacja [dla wszystkich użytkowników], zieleń, miejsca wypoczynku i żeby sąsiad nie musiał słuchać gotującej się wody w mieszkaniu obok – jak chciałby jeden z architektów [nomem omen pracujący nad koncepcją Starej Rzeźni]. Bo tak naprawdę to słychać zupełnie inne odgłosy z toalety albo przez ścianę z sypialni. A mpzp są to, żeby były przemyślane i zaplanowane miejsca na park, parking, boisko, a może i lodowisko!

2. Od lat mówiło się o rewitalizacji Bogdanki, mogę dodać, że dla wielu kultowego lodowiska. Czy jest potrzebne w centrum miasta? Nie wiem, ale dostrzegam na świątecznych filmach i obrazkach łyżwiarzy pod nowojorską choinką, na wrocławskim rynku, w warszawskich Złotych Tarasach i widzę także duże zainteresowanie liganiem się na Chwiałce czy nad Maltą.

3. Miasto planuje nowy park pomiędzy Starą Rzeźnią, z niedostępnym zejściem z kościelnego Wzgórza Wojciecha, zamkniętą ulicą Podgórze i fragmentem Północnej, gdzie będzie nowe muzeum. To spory zielony teren na mapce. Pytam więc dla kogo to będzie park. Czy dla klientów dewelopera budującego bloki w Starej Rzeźni? OK, tylko nie z publicznych pieniędzy. A jeżeli już, to ze sporym wkładem inwestora otrzymującego znaczący wzrost wartości mieszkań i gwarancją otwartości tej przestrzeni. Na przykład cześć mieszkańców domów przy ulicy Podgórze z niechęcią przyjęła informacje, że obok ich mieszkań miałoby być publiczne wejście do parku.

4. Usytuowanie w tym punkcie muzeum, zapewne z prognozą dużego ruchu turystycznego [m.in. autobusy szkolne] zakładać będzie znaczącą zmianę układu komunikacyjnego. Przypominam o niewydolnych, zakorkowanych Garbarach i nowym blokowisku przy ul. Na Podgórniku. Oczywiście jest pomysł na rozwiązanie tych problemów, ale nie czuję woli magistratu do rozmowy o dokończeniu I ramy komunikacyjnej [trasa przy Cytadeli], co pozwoli na zwężenie dwupasmowej Wolnicy – Małych Garbar – Estkowskiego] połączenie Starego Miasta z Grochowymi Łąkami – Starą Rzeźnią i Cytadelą – co ma fundamentalne znaczenie turystyczne i przestrzenne.

5. Pojawia się tym samy idea stworzenia w okolicy np. przy Dworcu Garbary centrum turystycznego, z parkingiem dla autokarów, z zaproszeniem na Cytadelę z jednej strony [jak Park Vigelanda w Oslo – a nawet lepiej, bo oprócz setek rzeźb [nierozpoznani Abakanowicz urocze dzieła z lat 60-80] są też militaria, fortyfikacje i boskie miejsce relaksu w jednym z największych terenów zielonych w centrum miast], a spacerem przez Starą Rzeźnię albo Wzgórze Wojciecha [zabytkowe kościoły, cmentarz zasłużonych Wielkopolan, poznańska Skałka] w stronę synagogi na Stary Rynek. Turyści docierający koleją albo autobusami zostaną dłużej w Poznaniu, a nie będzie to tylko 45 minutowy skok japońskich turystów na poznański ratusz o 8.30, pomiędzy trasą z Wrocławia na Gdańsk. I tylko nie mówicie, że nie ma co w Poznaniu zwiedzać i oglądać!

6. Prezydent Solarski mówił, o kolei aglomeracyjnej i o tym że powstanie przystanek tramwajowy [akurat nie on odpowiada za komunikację publiczną], ale to nadzieja na doprowadzenie tramwaju z Naramowic i budowę 3 [a może i 4 toru], które zapewnią standardy półgodzinnego kursowania pociągów, co dziś nie jest możliwe.

7. Mam nadzieję, że będzie to ultranowoczesny budynek na miarę Filharmonii w Szczecinie, stanie się ikoną Poznania.

6. Malkontentom marudzącym o kosztach parafrazuję słowa Churchilla, który w oblicz wojny był przeciwny obcięciu wydatków na kulturę – to po co walczymy, po co zarabiamy pieniądze? Po co?  Żebyśmy byli dumni z Poznania i bohaterów Powstania,  żebyśmy oglądali mądre i piękne wystawy, żeby dzieci zamiast w szkolnych ławkach historię poznawały w ciekawy interaktywny sposób, żeby wreszcie turyści zostawali dłużej w mieście, żeby wydawali pieniądze, dużo pieniędzy!

Linki:

Park Vigelanda: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Vigelanda
https://no.wikipedia.org/wiki/Vigelandsanlegget
http://www.poznan.pl/mim/bm/news/rady-osiedli,c,13/nowe-muzeum-powstania-wielkopolskiego-bedzie-na-wzgorzu-sw-wojciecha,119661.html

Lodowisko Bogdanka na zdjęciach archiwalnych: http://cyryl.poznan.pl/katalog.php?reset=1&baza=obiekty&szukaj_obiektu=%20lodowiska

Share

Zobacz również