Solidarnościowy mural uszyty przez uczniów „Odzieżówki”

Kolejna odsłona muralu tekstylnego zawisła na fasadzie Zespołu Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego.

To już trzecia edycja projektu zainicjowanego w 2020 r. przez uczniów poznańskiej „Odzieżówki”, lecz pierwsze uroczyste odsłonięcie przy udziale szkolnej społeczności. Poprzednie dwie edycje odbyły się w czasie kolejnych fal epidemii covidu. Tegoroczny mural jest wyrazem solidarności ze wszystkimi grupami potrzebującymi wsparcia, jest pacyfistycznym wezwaniem młodego pokolenia, któremu przyświecają słowa znanego wiersza Edwarda Stachury.

„Dla wszystkich starczy miejsca – Pod wielkim dachem nieba – Na ziemi, której ja i ty – Nie zamienimy w bagno krwi”

Poprzednie prace nawiązywały do ubogacającej roli społecznej różnorodności („Kontrasty” 2020 r.) oraz do wartości tworzenia wspólnoty („Dobrze być razem” 2021 r.)

Mural tekstylny wykonany przez uczniów we współpracy z Centrum Inicjatyw Społecznych Startownia Staromiejska wpisał się w klimat wspólnych integracyjnych działań na Starym Mieście.

Autorką projektu wyłonionego w drodze konkursu jest Nikola Wower z klasy 3 Technikum Przemysłu Mody. Koordynatorką i opiekunką artystyczną projektu jest Lidia Koralewska, nauczycielka przedmiotów zawodowych, a także staromiejska radna.

Mural przygotowany został w niecodziennej, tekstylnej technice, będącej szczególnym medium, dającym twórcom wiele możliwości tworzenia zarówno płaskich, jak i przestrzennych form o zróżnicowanej fakturze.

Inicjatywa realizowana jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

fot. Paweł Liszkowski, Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *