3 metrowy strop – zobacz schron na Chwaliszewie!

W schronie, w centrum Poznania będzie można jutro zobaczyć m.in. drukarnię, którą w czasach stanu wojennego używali działacze opozycji. To jeden z elementów projektu edukacyjnego przybliżającego poznaniakom historię. Ale także samo miejsce, na ulicy Wenecjańskiej 2 warte jest zobaczenia.

Schron znajdujący się przy ulic Wenecjańskiej na Chwaliszewie pod budynkiem z lat 50-tych odkryli właściciele restauracji Dmuchawce, którzy chcieli dokonać drobnych napraw i przewiercić się przez strop, ale okazało się, że do sforsowania są trzy metry betonu.

Takie konstrukcje znajdowały się pod wieloma budynkami w Poznaniu, ale schron z Chwaliszewa ocalał z oryginalnymi elementami wyposażenia, m.in. toaletami czy urządzeniami napowietrzającymi.

Bartosz Waliszewski z Projektu Niepokorni, planuje tu organizację spotkań historycznych związanych z poznańskimi fortyfikacjami ale też dotyczących historii Chwaliszewa. Działania te wspiera PLOT, czyli Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna i Rada Starego Miasta.

Piwnice zostały wynajęte dzięki życzliwości Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, całość wymaga jednak sporych nakładów związanych z remontem i dostosowaniem pomieszczeń i urządzenia tu małej salki kinowej, do spotkań miłośników militariów i lokalnej historii.

Schron będzie można zobaczyć w sobotę, 14 grudnia w godzinach od 10:00 do 15:00, a zapraszać będą rekonstruktorzy przebrani za funkcjonariuszy ZOMO i Milicji Obywatelskiej. O 16:00 odbędzie się tam panel dyskusyjny pt. „Poza Cenzurą. Wydawnictwa Podziemne W Stanie Wojennym” poprowadzony przez Krzysztofa Stasiewskiego, działacza wielkopolskiej „Solidarności”.

foto: Tomasz Dworek

Share

Zobacz również