Akcja Bollwerk. Pamiętamy o bohaterskich sąsiadach

To ważne wydarzenie dla historii Polski i Poznania, ale także tożsamości mieszkańców Starego Miasta. W spektakularnej akcji dywersyjnej przeciw niemieckiemu okupantowi wzięli udział nasi sąsiedzi z Chwaliszewa. Dziś odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów Akcji Bollwerk. Pod obeliskiem przy ulicy Estkowskiego kwiaty złożyli także radni Osiedla Stare Miasto.

W ciągu kilkudziesięciu minut w porcie rzecznym spłonęły niemieckie strategiczne magazyny zaopatrzenia. Rozmiar strat, jakich doznał okupant, był tak dotkliwy, że o poznańskiej Akcji Bollwerk mówiono w Europie. Była ona ciosem, mającym znaczący wpływ na dalsze losy wojny.

Ta bardzo śmiała akcja, będąca wyrazem niezwykłej odwagi i patriotyzmu, była dziełem poznaniaków – przypomniał podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wcześniej, w Szkole Podstawowej nr 40 odbyło się przedstawienie, w którym uczniowie przypomnieli dawnych bohaterów, m.in. Antoniego Gąsiorowskiego, zwanego także Ślepym Antkiem.

To, że pamięć o bohaterach będzie trwała zapewniają uczniowie i nauczyciele szkoły na Garbarach.

Staramy się, aby z roku na rok, działo się coraz więcej w obrębie szerzenia idei patriotycznej, szczególnie tej związanej z Akcją Bollwerk – tłumaczy Ewa Frąckowiak, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Jak wspomina, szkoła stanęła do konkursu grantowego. Zdobyte pieniądze pozwolą włączyć w akcje, związane z historią Polski, jeszcze więcej poznańskich szkół.

W uroczystości udział wzięli: Alicja Wilak, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla i radny Tomasz Dworek

Materiały: Anna Jarmuż/biuro prasowe, Tomasz Dworek

Share

Zobacz również