Podgórna / Szyperska. Czy MKZ nierówno traktuje inwestorów?

Każdemu zależy na jak najszybszym przywróceniu poznaniakom zrewitalizowanej przestrzeni po szpitalu na Szkolnej. Sporo tu jednak problemów i nieścisłości. Rada Osiedla przyjęła m.in. uchwałę do prezydenta Jaśkowiaka dot. odtworzenia przebiegu ul. Koziej do Podgórnej, co władze miasta planowały, ale nie wiadomo czy zostanie to zrealizowane.

Analiza sytuacji i obecnej wiedzy dotyczącej wykorzystania tego terenu przez podmioty będące właścicielami działek nie daje jasnej odpowiedzi, czy teren ten będzie otwarty dla mieszkańców [podobnie jak np. park przy Starym Browarze] czy ulica Kozia, zgodnie z zapowiedziami władz miasta będzie ogólnodostępnym traktem, tym samym Rada Osiedla Stare Miasto zwraca się do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań zmierzających do dokończenia budowy ulicy Koziej na terenie dawnego kompleksu szpitalnego i przywrócenia jej mieszkańcom.

Natomiast niepokoi mnie kontekst informacji jednego z inwestorów, właściciela dwóch kamienic przy ul. Podgórnej, który zarzuca Miejskiemu Konserwatorowi nierówne traktowania [MKZ nie zgodził się na rozbiórkę jednej z kamienic].

Jak czytamy w tekście inwestora: Miejski Konserwator Zabytków swoje stanowisko na temat stanu kamienicy opiera na opinii „eksperta”, który mimo prób Inwestora postanowił nie wejść nawet do budynku i dlatego np. mylą mu się kondygnacje czy też pisze o rozwiązaniach technologicznych, które nigdy nie były stosowane w wypadku tej nieruchomości.” To poważne zarzuty.

Nie odnoszę się do opinii konserwatora, ale w tym kontekście zastanawia mnie, zgoda na zmianę historycznej, charakterystycznej elewacji sąsiedniego dawnego szpitala od strony Szkolnej. Cegła [która w mojej ocenie jest w dobrym stanie, ale jak się wali w nią młotkiem, to jest w złym] zastąpiona zostanie w większych fragmentach zwykłym tynkiem. Myślę, że to po prostu kwestia kosztów. Uzupełnienia ubytków – restauracja zabytków jest po prostu droższa niż położenie współczesnego materiału. Z uśmiechem czytałem wypowiedź jednego z radnych który twierdził, że takie rozwiązanie ożywi nudną fasadę! (sic!)

a miało być tak:

tak było przed wojną:

A tak będzie:

I druga rzecz, która upoważnia mnie do komentarza, co do decyzji MKZ to kwestia zabytkowego budynku kapitanatu i magazynów przy Szyperskiej, gdzie urząd zlekceważył uchwałę Rady Osiedla Stare Miasto, co do zachowania ostatnich fragmentów portu. Kapitanat obudowany będzie absurdalna konstrukcją, natomiast magazyn de facto zburzony, zachowana będzie tylko jedna ściana. Nie uważam tego za ochronę zabytków, dlatego bardzo jestem ciekaw rozstrzygnięcia sporu.

Tu więcej o założeniach rewitalizacyjnych:

———————-

Share

Zobacz również