Kiedy tramwaje powrócą do centrum Poznania?

Komunikacja jest krwioobiegiem miasta. Brak regularnych kursów tramwajów odczuwają wszyscy, mieszkańcy i przedsiębiorcy. W interpelacji do prezydenta miasta radny Andrzej Rataj pytał o terminy zakończenia prac remontowych i powrót tramwajów na trasy.

Inwestycja Projekt Centrum to realizowane od 2017 roku w kolejnych etapach i zakresach wielkie, wieloletnie i rozległe przedsięwzięcie infrastrukturalne na Starym Mieście obejmującego przebudowę i modernizację ulic, chodników, torowisk tramwajowych i zieleni miejskiej.

W związku z tymi działaniami, mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy ze Starego Miasta, a także osoby przybywające na Stare Miasto doświadczają ogromnych utrudnień komunikacyjnych, ponieważ znaczna część ulic pozostaje nieprzejezdna albo trudno przejezdna, zarówno dla ruchu szynowego (czyli dla tramwajów), jak i dla ruchu kołowego (czyli dla pojazdów samochodowych, rowerów i hulajnóg).

Szczególnie dotkliwe dla funkcjonowania centralnej części naszego miasta stało się całkowite wstrzymanie ruchu tramwajowego na liniach przebiegających przez ulicę Podgórną, Aleje Karola Marcinkowskiego, plac Wolności i ulicę Święty Marcin oraz przez ulicę 23 Lutego, plac Cyryla Ratajskiego, ulicę Seweryna Mielżyńskiego i ulicę Aleksandra Fredry. W efekcie podmioty prowadzące działalność gospodarczą na Starym Mieście odczuwają pogorszenie swojej sytuacji w większym zakresie, niż przedsiębiorcy z innych lokalizacji, również doświadczeni trudnym stanem gospodarki, a to przez znaczny spadek liczby klientów, którzy mają wielkie utrudnienia z dotarciem do wielu miejsc w sercu Poznania.

Dlatego też dla poprawy sytuacji mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców ze Starego Miasta konieczne jest przede wszystkim jak najszybsze przywrócenie ruchu tramwajowego, dzięki czemu możliwy będzie dojazd ze wszystkich części Poznania i tranzyt tramwajowy przez Stare Miasto.

Pyt. 1.: „Jak oceniane są problemy komunikacyjne na Starym Mieście w związku z inwestycją Projekt Centrum, w tym jaki jest szacowany wpływ tych problemów na sytuację mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców ze Starego Miasta?”

Na pytania odpowiedzi udzielił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania

Szeroki zakres prowadzonych na Starym Mieście prac modernizacyjnych wiąże się z różnymi niemożliwymi do uniknięcia utrudnieniami w przemieszczaniu się, które mają wpływ na mieszkańców oraz przedsiębiorców. Remonty prowadzone są jednak z myślą, by ich oddziaływanie było możliwie najmniejsze. Zarząd Transportu Miejskiego dokłada wszelkich starań, by obsłużyć transportem miejskim maksymalnie duży obszar objęty remontami. W tym celu w ubiegłym roku uruchomiono linię tramwajową nr 98 na trasie od ronda Śródka do pl. Cyryla Ratajskiego z wykorzystaniem przejazdu torowego zlokalizowanego na pl. Wielkopolskim oraz zastosowano dwukierunkowy wahadłowy ruch tramwajów po torze północnym na ul. 23 Lutego. Wykorzystano także trójkąt torowy do zmiany kierunków tramwajów linii nr 9 i 13 dojeżdżających do Al. Marcinkowskiego. ZTM planuje uruchamiać kolejne fragmenty sieci tramwajowej dla pasażerów wraz z postępem prac.

Miasto ściśle współpracuje również z inwestorem zastępczym (Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.) oraz jednostkami odpowiedzialnymi za transport i komunikację publiczną w mieście (ZDM, ZTM oraz MPK), koordynując system czasowej organizacji ruchu i wprowadzając na bieżąco usprawnienia. Dąży się w ten sposób do możliwie najmniejszych utrudnień związanych z objazdami, dojazdem do posesji przez mieszkańców, przedsiębiorców i osób korzystających z punktów handlowo-usługowych.

Chciałbym także dodać, że wszelkie uwagi oraz wnioski dotyczące trwających prac w związku z realizacją Projektu Centrum można zgłaszać bezpośrednio do punktu informacyjnego przy ul. Św. Marcin 57 (w poniedziałki w godz. 16:00-18:00 oraz w czwartki w godz. 14:00-16:00). Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą przedyskutować tam istotne dla nich sprawy związane z inwestycją. W tym celu można również zadzwonić pod dedykowany numer telefonu: 785 512 224, obsługiwany przez pracownika Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP i dostępny w godzinach funkcjonowania Urzędu. Dodatkowo informacje o planach Miasta odnoszących się do realizowanych remontów w śródmieściu oraz wszelkie aktualności czy komunikaty są na bieżąco zamieszczane na stronach Miasta, spółki PIM Sp. z o.o. (link) oraz na dedykowanej stronie: Strona główna – Projekt Centrum

Pyt. 2.: „Kiedy zostanie przywrócony pełny ruch tramwajowy i tranzyt na liniach przebiegających przez Stare Miasto, co jest kluczowe dla polepszenia sytuacji komunikacyjnej na Starym Mieście?”

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. oraz generalny wykonawca dokładają wszelkich starań, by ruch tramwajowy na ul. Św. Marcin, a także na ul. Fredry i ul. Mielżyńskiego wrócił w połowie bieżącego roku. Z kolei zakończenie inwestycji na odcinku ul. Św. Marcin od ul. Gwarnej do Mostu Uniwersyteckiego przewidywane jest na III kwartał 2023 r. Do końca tego roku planowane jest także przywrócenie ruchu tramwajowego dla obecnie realizowanego odcinka na ul. 27 Grudnia i placu Wolności.

Okazuje się jednak, że odmienne terminy dotyczące odcinka od Mostu Uniwersyteckiego do Gwarnej podają Poznańskie Inwestycje Miejskie i zastępca Prezydenta Poznania

Link do interpelacji:

https://bip.poznan.pl/bip/radni/andrzej-rataj,13095/interpelacje/interpelacja-ws-problemow-komunikacyjnych-na-starym-miescie-w-zwiazku-z-inwestycja-projekt-centrum,NT00066FFA/

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *