Co dalej z rowerowymi garażami?

Garaże rowerowe w okolicach Mostu Dworcowego miały być komplementarnych rozwiązaniem dla rowerzystów, ułatwiającym komunikację z troską o własny pojazd. Tak się niestety nie stało.

Garaże roweroweZTM usunie garaże rowerowe z okolic Mostu Dworcowego. Z boksów nie korzystali niestety rowerzyści. Z wielu powodów. Jednym z nich był brak jakiejkolwiek informacji o takiej możliwości przechowywania jednośladów, a także kiepska lokalizacja na przedłużeniu Składowej bez spójnej infrastruktury rowerowej.

Potem metalowe konstrukcje stały się noclegownią dla bezdomnych, a okolice bezpłatną toaletą, m.in. dla pasażerów tak zwanego dworca autobusowego. Miejsce nie jest także monitorowane.

Choć o problemie Rada Osiedla Stare Miasto informowała kilka miesięcy temu to proponowane przez ZTM rozwiązanie polegające na rozebraniu garaży i ich zmagazynowaniu jest bardzo słabe. Zazwyczaj w takich sytuacjach problem zostanie zapomniany, a kosztowne boksy będą niszczeć aż trzeba będzie podjąć decyzję o ich złomowaniu. Inna rzecz, to pytanie jaki jest ich stan po kilku miesiącach funkcjonowania niezgodnego z przeznaczeniem jako noclegownie.

Sekcja Rowerzystów Miejskich zaproponowała kilka nowych lokalizacji:
– dworzec PKP pod schodami z obecnej hali dworcowej na plac Dworcowy
– lotnisko blisko wejścia (teren bardzo dobrze monitorowany, pasażerowie często mają mały bagaż)
– kilka boksów na dworcu Górczyn (dojazd droższym rowerem na tramwaj z okolicznych osiedli, dworzec dla niektórych linii autobusów międzymiastowych)
– testowo kilka boksów na pętli Sobieskiego (dojazd droższym rowerem na tramwaj z okolicznych osiedli, nawet Suchego Lasu)
– opcjonalnie na Kościuszki w rejonie zjazdu na parking przy Starym Browarze i do Andersii (miejsce pracy wielu osób, które przy przesiadce na rower mogłyby chcieć dla niego dobrego zabezpieczenia w godzinach pracy)

Może pojawią się nowe propozycje? Czkamy na maila: tomasz@tomaszdworek.pl

Skladowa pod mostem

[Posty na Blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Rady Osiedla, a informacją o działaniach i inicjatywach podejmowanych przez radnych]

Share

Zobacz również