Wkrótce nowy skwerek przy Solnej

Przy ulicy Solnej powstanie nowy skwer, z planowanymi oryginalnymi artystycznymi atrakcjami, miejscami do prezentacji rzeźb i instalacji artystycznych.

Deweloperska inwestycja powstaje na działce będącej wcześniej klasztornym ogrodem, która sprzedana została przez zakon Karmelitów Bosych, w sąsiedztwie budynków pracowni Uniwersytetu Artystycznego oraz Ogrodu Jordanowskiego. Nie obyło się bez kontrowersji związanych z możliwością ograniczenia przestrzeni placu zabaw. A to miejsce wyjątkowe u wylotu Alei Marcinkowskiego w miejscu sporego budynku pruskiej komendantury, która zamykała perspektywę ważnej arterii.

Bliskość placu zabawy i artystycznej uczelni wymusiło współpracę wszystkich podmiotów, co może dać sporo korzyści także mieszkańcom Poznania.

Na zaproszenie spółki deweloperskiej staromiejscy radni spotkali się z przedstawicielami inwestora oraz urzędnikami [ZZM, ZDM, MKZ, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, w zakresie dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami] a także pracownikiem Uniwersytetu Artystycznego.

Skwer powstanie w ramach partycypacji dewelopera w przestrzeń wspólną – publiczną. Zachowany zostanie istniejący drzewostan, planowane są dodatkowe nasadzenia, a także budowa ekologicznych ścieżek oraz postawienie koszty i ławek.

Wyjątkową atrakcją mogą okazać się specjalne miejsca do prezentacji dzieł studentów i pracowników sąsiedniego uniwersytetu. Warto tu przypomnieć wcześniejszą, wtedy jednorazową akcję uczelni prezentującą rzeźby i instalacje na Placu Cyryla Ratajskiego.

We wrześniu 2020 roku Rada Osiedla Stare Miasto wnioskowała o stworzenie procedur finansowania przez deweloperów w ramach partycypacji w przestrzeń publiczną rzeźb i artystycznych instalacji. Należy tu zaznaczyć, że deweloperzy są zobowiązani przepisami prawa do wkładu w przestrzeń publiczną. Przykłady z podobnych rozwiązań z Francji i Finlandii pokazują, że to działania korzystne dla wszystkich. We Francji w 1951 roku założono, że 1% na państwowe inwestycje przeznaczony jest na formy artystyczne. Dzięki temu w tym czasie nad Sekwana powstało 13 tysięcy rzeźb i instalacji. Finów zapytano o to, czy są w stanie zapłacić więcej za mieszkanie, w sąsiedztwie którego znajdowałyby się rzeźby. Tak, odpowiedziało aż 40% badanych, ale też 80% stwierdziło, że lepiej się czują w przestrzeni z formami artystycznymi!

W tym punkcie ważne jest też sensowne przygotowanie komunikacji, tak by zapewnić bezpieczeństwo dzieci przychodzących do Ogrodu Jordanowskiego a także zachować i zrewaloryzować pozostałości drogo dojazdowej do dawnej pruskiej Komendantury.

Skwerek na pewno będzie cieszył mieszkańców nowych budynków, którzy jak zapewniają przedstawiciele dewelopera będą silniej związani ze swoim fyrtlem, bez uciążliwego dziś najmu krótkoterminowego a także pasażerów komunikacji miejskiej korzystających z sąsiedniego przystanku autobusowego, a może także petentów sądów dla których przestrzeń ta będzie miejscem wypoczynku.

Dziś fragment tej zieleni jest psią toaletą, uczestnicy spotkania wskazali tu na konieczność zapewnienia koszt z workami na psie kupy, a także sensownego wejścia z ulicy Solnej.

Radny Tomasz Dworek: współpraca radnych, czy lokalnej społeczności z deweloperami nie należy do łatwych, dlatego tym bardziej cieszy zaangażowanie inwestora z Solnej 6 w procesy konsultacyjne i działania na rzecz przyjaznej przestrzeni publicznej, służącej różnym grupom użytkowników.

Radny Michał Kondella: ważne aby ten dość nieduży fyrtel stał się elementem łączącym teraźniejszość z jego historią nie tylko dla nowych mieszkańców nowych budynków. Wierzę że we współpracy chociażby z Uniwersytetem Artystycznym uda się to zrobić.

Radny Jacek Maleszka wskazał, że w ramach prac przywrócona będzie oryginalna historyczna nawierzchnia jezdni i chodnika prowadząca do budynku Uniwersytetu Artystycznego, w tym staroużyteczne tzw. płyty gotlandzkie i bruk. Na ten zakres prac inwestor ma już pozwolenie konserwatorskie.

W działania zaangażowani są radni: Tomasz Dworek, Michał Kondella, Jacek Maleszka

Share

Zobacz również