Solna 6. Deweloperze, szanuj zieleń!

Rada Osiedla Stare Miasto otrzymała informacje dotyczące najmu miejskiego gruntu z przeznaczeniem na zaplecze budowy inwestycji przy ulicy Solnej 6 przez dewelopera, spółkę OKRE. Wcześniej radni otrzymali zestawienie wyciętych drzew związanych z tą inwestycją. Pod topór poszło ponad 70 okazów.

Radni zaproponowaliśmy jak widać słusznie – zamiast urządzania zaplecza budowy na skwerku porozumienie z sąsiednim Ogrodem Jordanowskim, gdzie będą również prowadzone prace budowlane. Stan na dziś jest taki, że dewastacji uległa spora część zielonej przestrzeni. Uwagę budowlańcom zwracali m.in. aktywiści Koalicji Za Zieleń, spotykając się często z agresją ze strony pracowników dewelopera.

Pomimo wcześniejszych pr’owych deklaracji dewelopera o zachowaniu większości drzewostanu okazuje się, że pod topór poszło ponad 70 drzew.

Radni mieli wątpliwości co do wielkości dzierżawionej przez dewelopera powierzchni miejskiej działki od strony ulicy Solnej. Spora część terenu rozjeżdżana jest przez ciężki sprzęt budowlany, nie wszystkie drzewa zostały zabezpieczone przed uszkodzeniem, a być może niektóre w wyniku działań budowlanych nie będą w stanie przetrwać. W międzyczasie ustawiono płot wskazujący strefę techniczną i komunikacyjną. Jak widać na zdjęciach patrząc po rozjeżdżonej zieleni deweloper prawdopodobnie korzystał bezprawnie z przestrzeni publicznej.

Zarząd Osiedla poprosił Wydział Gospodarki Nieruchomościami o kontrolę powierzchni zajęcia miejskiej działki, a Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska uprzejmie o kontrolę stanu pozostałych drzew na terenie inwestycji i działek miejskich będących terenem dojazdowym i zapleczem budowy.

Osobną kwestią jest parkowanie betoniarek w zatoce autobusowej i porządek w sąsiedztwie inwestycji.

Radna Lidia Koralewska zwróciła uwagę na jeszcze jeden szczegół decyzji Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska dotyczący nasadzeń kompensacyjnych. Okazuje się, że termin uzupełnienia drzewostanu jest bardzo odległy, a nowe drzewa pojawią się za… 3 lata i to nie zawsze w najbliższym sąsiedztwie inwestycji.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *