Można już chodzić po nowym chodniku na kolejnej części ul. Składowej. To kontynuacja prac, które były prowadzone przed rokiem.
Wówczas to wyremontowany został chodnik po stronie południowo – wschodniej na odcinku od ulicy Towarowej do budynku firmy Herbapol. W tym roku prace brukarskie przeprowadzono do budynku o numerze 12.
Ten remont był bardzo potrzebny – mówi Małgorzata Osieńska z Rady Osiedla Stare Miasto, która uczestniczyła podczas odbioru technicznego.
To właśnie lokalny samorząd wskazał zakres prac i przeznaczył na przebudowę chodnika ponad 103 tysiące złotych. Dzięki temu okoliczni mieszkańcy, pracownicy tutejszych firm oraz idący do dworców PKP I PKS zyskali wygodniejszą i bardziej bezpieczną drogę. Dodatkowo znacznie poprawiła się estetyka tej części Poznania.
Trzeba dodać, że chodnik został wykonany zgodnie z „Katalogiem nawierzchni chodników – obszar III – Ring Stubbena”. Do wykonania w przyszłości została jeszcze kolejna część drogi dla pieszych na ul. Składowej.
Radni wskazywali także na potrzebne interwencyjne prace – ułożenie kolejnego fragmentu z materiałów staroużytecznych. Kilkanaście metrów chodnika przy budynkach nr 11 i 12 jest w fatalnym stanie.
Staromiejscy radni zwracają jednak uwagę na kilka problematycznych elementów, m.in. hydrant znajdujący się na środku chodnika oraz niszczenie nawierzchni drogi przez ciężkie pojazdy obsługujące nową deweloperską inwestycję Atanera.
W opinii radnych historyczny bruk na ulicy powinien zostać ułożony zgodnie z zasadami sztuki, a koszty tych prac powinien pokryć deweloper.
Ciągle problemem jest smród pod Mostem Dworcowym. Teren ten jest toaletą dla osób podróżujących autobusami. Nie pomagają niestety działania ZDM polegające na spłukiwaniu chodnika wodą. W sytuacji płatnych toalet w centrum handlowym, które wchłonęło mikroskopijny dworzec autobusowy, ale także gdy dotarcie do WC nie jest intuicyjne koszty sprzątania powinny ponosić podmioty zewnętrzne a nie podatnicy.
fot. M.Idczak [ZDM], T. Dworek [RO Stare Miasto]