Piknik Staromiejski – słonecznie, po sąsiedzku – z atrakcjami!

Piękna pogoda towarzyszyła tegorocznemu Piknikowi Staromiejskiemu. Tym razem po sąsiedzku spotkaliśmy się w Parku Wieniawskiego – na Teatralce. To ważne miejsce dla wielu poznaniaków, którzy wspominali prawdziwe zimy i wyjątkową górkę saneczkową! Dziś to także punkt miejskich imprez kulturalnych, m.in. Festiwalu Animator, ale też plac zabaw i plenerowa siłownia, z której korzystają okoliczni mieszkańcy i studenci.

Największą frajdę dzieciom sprawiają atrakcje przygotowane przez służby mundurowe: Straż Miejską, Policję i Straż Pożarna a także Pogotowia. Wiele osób udział wzięło w zajęciach z pierwszej pomocy i akcji w zadymionym tunelu. O miejskiej ofercie dla rodzin informowali pracownicy Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Ale najwięcej fanów miały występu uzdolnionej młodzieży ze staromiejskich szkół, swoje taneczne i wokalne pokazy przygotowali m.in. młodzi artyści ze Szkoły Baletowej oraz Szkół Podstawowych nr 40 i 75.

Uczennice Zespołu Szkół Odzieżowych przygotowały warsztaty z filcowania. Można było własnoręcznie wykonać oryginalne, ekologiczne etui na smartfona lub torebkę do zawieszenia na szyi – mówi radna Lidia Koralewska, także nauczyciel przedmiotów artystycznych w szkole przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Najmłodszych cieszyły także warsztaty będniarskie przygotowane przez Republikę Rytmu i zabawy wśród mydlanych baniek. Ważne było spotkanie z panią Ekonutką, która przekonywała dużych i małych do segregacji śmieci i dbania o swoje otoczenie. Gra w dunie, skakanie w gumę czy przeciąganie liny – takie zabawy mobilizowały do rywalizacji całe rodziny.

Wypoczywając na leżakach i smakując soczyste arbuzy oraz jabłka mieszkańcy rozmawiali o tym, co należy poprawić w naszych fyrtlach. Także o tym, jak powinna zmienić się Teatralka.

Najważniejsza jest dobrze utrzymana zieleń, ławki i porządek – na te elementy przede wszystkim zwracali uwagę mieszkańcy Starego Miasta ale też Jeżyc, dla których park przy Operze jest miejscem wypoczynku i rekreacji – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Starego Miasta.

Rada Osiedla stara się przekazywać środki publiczne na inwestycje służącą rodzinom, miejsca rekreacji i wypoczynku dla dzieci. Staromiejskie parki i zielińce są coraz piękniejsze, ale także co ważne, wyposażone w bezpieczne place zabaw i siłownie – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla

Park Wieniawskiego cieszy poznaniaków, ale otoczenie wymaga sporych prac porządkowych, co związane jest także z przystosowaniem rekreacyjnej infrastruktury dla potrzeb niepełnosprawnych – podkreślała Alicja Wilak, wiceprzewodnicząca Rady.

Remontu wymagają m.in. chodniki wzdłuż Wieniawskiego zniszczone przez parkujące pojazdy.

Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w organizację sąsiedzkiego pikniku: mieszkańcom, miejskim służbom. To spory wkład pracy, także w przygotowanie występów dzieci i młodzieży.

Share

Zobacz również