Park w Starym Korycie cieszy poznaniaków, ale….

Park w Starym Korycie Warty i jego liczne atrakcje cieszą się popularnością wśród poznaniaków, w różnym wieku. Zarówno plac zabaw Wartofrajda, jak i ścieżki spacerowe, trasy rowerowe, czy fontanna dobrze spełniają swoją rolę, ale pojawiło się też kilka głosów krytycznych. Staromiejscy radni o tym co należy poprawić tak by, ta nowa, wspólna przestrzeń nikogo nie wykluczała i jak najdłużej służyła wszystkim użytkownikom, rozmawiali podczas spotkania z okolicznymi mieszkańcami.

Na problem dostępności toalety zwracali uwagę rodzice przyprowadzający swoje pociechy na plac zabaw. Tymczasem w okolicy parku znajdują się aż trzy automatyczne szalety, dwa od strony Warty i jeden przy Międzymościu, kilkadziesiąt metrów od Wartofrajdy. Na uruchomienie czeka kolejny obiekt usytuowany przy Moście Rocha.

Poprosiliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej o ustawienie informacji o lokalizacji toalet a także dodatkowe tablice z parkowym regulaminem – informuje radny Tomasz Dworek. Radni apelują także do Straży Miejskiej i Policji o bardziej szczegółowy nadzór. Pomimo monitoringu wandalom udało się pomalować wiatę przy Wartostradzie a nawet wyrwać z ziemi ciężkie kosze i zrzuć z wału w stronę rzeki – zaznacza

Na hałas na placu zabaw narzekają natomiast mieszkańcy nowej inwestycji deweloperskiej przy ul. Chwaliszewo.

W powstanie zarówno parku jak i placu zabaw zaangażowany był deweloper, a ostateczne efekty powstania parku w zaniedbanej jeszcze niedawno przestrzeni miały zdecydowany wpływ na wartość mieszkań. Także sam park, plac zabaw, a także zabawowa infrastruktura zaprojektowane zostały przez architekta współpracującego ze spółką deweloperską – przypomina radny Krzysztof Sroczyński

Podstawowym problemem jest tu jednak korzystanie z placu w godzinach późno wieczornych i nocnych, i to nie przez dzieci, a osoby dorosłe zmierzające nad Wartą lub znad rzeki. Takie zachowania odnoszące się zarówno do zakłócania spokoju i wypoczynku mieszkańców a także nieuprawnionego korzystania z zabawek powinny być surowo karane przez służby porządkowe. Zwłaszcza, że teren jest monitorowany. Mieszkańcy zwracali także uwagę na nocowanie w dziecięcych domkach na placu zabaw bezdomnych i załatwianie potrzeb fizjologicznych w krzakach.

Na możliwość wystąpienia takich problemów staromiejscy radni wskazywali już ponad 2 lata temu podczas prac projektowych dotyczących placu zabaw. Wówczas społecznicy mieszkający w tej okolicy i doskonale znający staromiejską sytuację problemy rekomendowali władzom i projektantowi odpowiednie rozwiązania mające na celu uniknięcie problemów. Niestety adresaci tych propozycji nie uznali tych argumentów, a przewidywane problemy stały się rzeczywistością.

Plac zabaw Wartofrajda jest wyjątkowym projektem, w którym zabawki jak i wiele elementów infrastrukturalnych konsultowanych było z docelowymi odbiorcami, rodzicami i samymi dziećmi, m.in. podczas staromiejskich obrad Dziecięcej Rady Miasta Poznania. To same dzieci podczas spotkań wskazywały te urządzenia, z których chciałyby korzystać – zaznacza radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury, Rekreacji i Promocji Starego Miasta. ZZM bez konsultacji na wskutek skarg wyłączył dźwięk zabawki muzycznej, postaram się zwrócić ją dzieciom – dodaje.

Radni reagują na wszystkie sygnały mieszkańców, tak by stworzyć przyjazną, nowoczesną, niewykluczającą nikogo przestrzeń.

Wkrótce chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych przestrzenią Parku w Starym Korycie Warty, mieszkańców, projektantów, miejskich urzędników, aby wspólnie zastanowić się jak poprawić elementy sprawiające problem okolicznym mieszkańcom. Liczymy, że władze wysłuchają głosu mieszkańców i radnych – informuje Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla.

Tymczasem nas Wartą czekają nas kolejne kulturalne wydarzenia, pikniki i pokazy Starych Filmów w amfiteatrze czy atrakcje odbywające się w Pawilonie Nowej Gazowni, a 9 września staromiejski Piknik Rodzinny. Zawsze też można usiąść na trawie bądź ławce przy fontannie czy ochładzającej mgiełce i poczytać książkę. Kawałek dalej, przy ul. Chwaliszewo znajduje się także jedyna staromiejska filia Biblioteki Raczyńskich.

 

Share

Zobacz również