Park Kulturowy – zapraszamy na konsultacje

Już niebawem wyjątkowa architektura poznańskiego Starego Miasta będzie lepiej wyeksponowana. Pomoże w tym uchwała o powołaniu parku kulturowego na liczącym niemal 40 hektarów obszarze. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, które przygotowało projekt tego dokumentu, zaprasza wszystkich na II Etap Konsultacji projektu uchwały o utworzeniu „Parku Kulturowego Stare Miasto” w Poznaniu.

W związku z tym w dniach 4, 5 i 6 listopada w obszarze Starego Rynku odbędzie się kilka wydarzeń informacyjno – promocyjnych. Najważniejszym punktem konsultacji będzie spotkanie w Galerii Miejskiej Arsenał w dniu 6 listopada 2017r. o godz 17.00.

Ponadto, jako działania towarzyszące konsultacjom, w weekend (4 i 5 listopada) w sąsiedztwie Galerii Miejskiej Arsenał, zostanie usytuowane stoisko informacyjne, z którego 4 listopada o godz. 12.15 wyruszy, pod kierunkiem pracowników Biura Konserwatora Zabytków „Spacer po Stary Mieście” .

Park kulturowy to jedna z form ochrony krajobrazu kulturowego, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pozwala ona na uporządkowanie przestrzeni – m.in. poprzez ograniczenie nadmiaru elementów reklamowych i wyeksponowanie wyjątkowej architektury obszaru miasta, którego dotyczy.

Projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie powołania parku kulturowego na terenie Starego Miasta zbiera i porządkuje zasady zawarte w już istniejących dokumentach miejskich. Znajdują się w nim szczegółowe zapisy, regulujące umieszczanie reklam, szyldów, prowadzenie remontów czy funkcjonowanie sezonowych ogródków przy restauracjach.

Ochronić wyjątkowość

Właśnie dlatego, że uchwała pozwoli egzekwować przepisy od właścicieli nieruchomości, mieszkańców oraz osób prowadzących na terenie Starego Miasta działalność gospodarczą, chcemy poznać ich zdanie na ten temat – mówi Aleksandra Dolczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. – Chyba wszyscy zgadzamy się, że unikalna architektura Starego Miasta zasługuje na odpowiednie wyeksponowanie. Poprzez konsultacje społeczne chcemy dać mieszkańcom możliwość wpływu na reguły, których później będziemy razem przestrzegać.

W projekcie uchwały znajdziemy też m.in. zapisy mówiące o tym, w jaki sposób należy lokalizować urządzenia techniczne, takie jak klimatyzatory. Są tam też zasady dotyczące remontów budynków, m.in. stolarki okiennej czy kolorystyki elewacji.

Takie detale decydują o wyjątkowości Starego Miasta – tłumaczy Joanna Bielawska – Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. Do tej pory przestrzeń wokół zabytku nie była tak chroniona jak sam zabytek. A przecież o unikalności tego miejsca świadczą nie tylko obiekty, ale również ich otoczenie.

Sprawdzony sposób

Poprzez powołanie parku kulturowego na terenie Starego Miasta Poznań chce osiągnąć podobne efekty, jakich po wprowadzeniu uchwały w tej sprawie doświadczyły m.in. Kraków, Wrocław czy Łódź. W miastach tych przestrzeń objęta ochroną zdecydowanie zmieniła się na lepsze.

Różnica pomiędzy stanem sprzed 10 lat a tym, jak ulica ta wygląda obecnie, jest diametralna. Po wprowadzeniu zmian Floriańska zmieniła się zdecydowanie na korzyść. Z czasem również tamtejsi mieszkańcy i przedsiębiorcy zauważyli, że złapała oddech. Jest inaczej postrzegana i przyciąga ludzi – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Rada Osiedla wnioskowała o powołanie Parku Kulturowego w lutym 2016 roku

Strona Parku Kulturowego: http://www.poznan.pl/mim/main/park-kulturowy,p,39836.html

 

 

Share

Zobacz również