Strefa Tempo 30 – informujemy o spotkaniach ZDM z przedsiębiorcami i mieszkańcami

Pierwsze działania związane z wprowadzaniem Strefy Tempo 30 nie zostały dobrze przyjęte przez poznaniaków. Podstawowe założenia strefy akceptowane są przez większość mieszkańców Starego Miasta, przede wszystkim te związane z uspokojeniem ruchu, tym samym zwiększeniem bezpieczeństwa i obniżeniem hałasu, a także nasadzeniem zieleni i nowymi meblami miejskimi. Sporo kontrowersji budzi ograniczanie miejsc parkingowych. Zawsze jako Rada Osiedla podkreślamy, że to my – jako mieszkańcy powinniśmy mieć silny głos w sprawach dotyczących Starego Miasta. My tu mieszkamy i prowadzimy przedsiębiorstwa, dlatego zachęcamy do udziału w spotkaniach przygotowanych przez Zarząd Dróg Miejskich.

Do skrzynek pocztowych oraz za wycieraczki samochodów na Starym Mieście trafiają ulotki, w których Zarząd Dróg Miejskich informuje o zmianach w organizacji ruchu w związku z poszerzeniem Strefy uspokojonego ruchu na ulicach wokół Starego Rynku (obszar ograniczony ulicami: Garbary, Podgórna, Al. Marcinkowskiego, Solna, Wolnica, Małe Garbary).

W najbliższych dniach Zarząd Dróg Miejskich przygotował dwa spotkania, pierwsze z przedsiębiorcami i taksówkarzami rozpocznie się 16 lutego o godzinie 17.00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Na 22 lutego, na godzinę 17.00, w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania zaplanowano z kolei spotkanie z mieszkańcami. W trakcie obu spotkań będzie można zgłaszać uwagi i sugestie co do proponowanych rozwiązań.

Mieszkańcy do 28 lutego mogą przesyłać swoje uwagi i sugestie również na adres mailowy: strefa30@zdm.poznan.pl.

Na lato tego roku zaplanowano prace związane z wprowadzeniem strefy uspokojonego ruchu na kolejnym obszarze centrum Poznania. Obejmie ona teren ograniczony ulicami Garbary, Podgórną, Al. Marcinkowskiego, Wolnicą, Małymi Garbarami.

Wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu w kolejnej części centrum Poznania oznacza powiększenie strefy zamieszkania, na obszarze której nawet na ulicach piesi mają pierwszeństwo. Dzięki jej wprowadzeniu piesi zyskają więcej miejsca do poruszania się po chodnikach, z których znikną parkujące samochody. Dla dostawców obsługujących sklepy i lokale usługowe powstaną specjalne koperty.

Na dwóch jednokierunkowych ulicach – Koziej i Górze Przemysła – zmieni się kierunek ruchu. Planuje się też m.in. przekształcenie ul. Paderewskiego w deptak, montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wszystkich Świętych i Garbary, wyłączenie sygnalizacji na przejściu z pl. Bernardyńskiego w ul. Za Bramką oraz dodatkowe przejście dla pieszych w rejonie starego koryta Warty.

Powstać ma nowy parking dla autobusów turystycznych przy Międzymościu i dodatkowe miejsca dla autokarów na Al. Marcinkowskiego. Rowerzyści będą mogli korzystać z kontraruchu, a do ich dyspozycji oddane zostaną nowe stojaki rowerowe.

Przedstawiciele ZDM deklarują, że będą na bieżąco informować o wprowadzanych zmianach i związanej z nimi tymczasowej organizacji ruchu. W trakcie wprowadzania tych zmian powstanie biuro budowy, w którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi co do wykonawstwa prac i organizacji ruchu.

Do każdej skrzynki na listy na terenie, na którym wprowadzany będzie kolejny etap strefy uspokojonego ruchu, trafi informacja ZDM o przewidywanych zmianach jakie będą one za sobą niosły.

Prowadząc akcję informacyjną przekonujemy mieszkańców, że strefy uspokojonego ruchu to sprawdzone rozwiązania, funkcjonujące w centrach największych europejskich metropolii, najczęściej w dzielnicach zabytkowych, w których ulice są wąskie, występuje dużo skrzyżowań, jest duże natężenie ruchu, a przejazdy tranzytowe powinny być skutecznie wyeliminowane. Wprowadzenie takich rozwiązań zapewnia większe bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańcom. Maleje hałas i emisja spalin. To również element rewitalizacji śródmieścia, dzięki któremu centrum Poznania staje się bardziej bezpieczne, ładniejsze, bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM.

Przetarg na wykonawcę prac związanych z drugim etapem wprowadzania strefy zaplanowano na marzec. Roboty mają być prowadzone w czerwcu i lipcu.

Opinie radnych – jako element dyskusji o Strefie [teksty nie są stanowiskiem Rady Osiedla Stare Miasto]

Share

Zobacz również