W ostatnich dniach władze Poznania ogłosiły wyniki konkursu grantowego dla osiedli. Wniosek Osiedla Stare Miasto uzyskał najwyższą punktację w konkursie, otrzymując maksymalną kwotę dotacji 200 tys. zł na realizację Wartofrajdy – niezwykłego placu zabaw w starym korycie Warty!
W ten sposób społecznicy ze Starego Miasta realizują jedno z najważniejszych zadań Osiedla, jakim jest tworzenie lokalnych więzi społecznych w trudnej staromiejskiej przestrzeni, a także zatrzymanie odpływu mieszkańców ze Śródmieścia.
Tym samym Rada Osiedla zachęca do mieszkania na Starym Mieście i korzystania z udogodnień, w tym rozwiązań prorodzinnych, pozwalających na wypoczynek i rekreację nad coraz bardziej przyjazną rzeką Wartą.
Poznań wreszcie otwiera się na Wartę, ale dotychczas z tych zmian najbardziej skorzystały osoby imprezujące na terenach nadwarciańskich. Młodzież nie potrzebuje do tego rozbudowanej i kosztowanej infrastruktury. Ale dobrodziejstwo rzeki powinno także służyć całym rodzinom. W opinii staromiejskich radnych elementem zachęcającym do życia na Starym Mieście powinien być wyjątkowy, odpowiednio zaprojektowany przez specjalistów plac zabaw – Wartofrajda, usytuowany w budowanym parku w Starym Korycie Warty.
Obecnie nie ma na Starym Mieście reprezentacyjnego placu zabaw, z którego Poznań mógłby być dumny. Podobną infrastrukturę tworzono tymczasem na terenach nad Maltą, czy na Cytadeli, co jest wzorem i wielką radością dla wszystkich przybyszy z całego Poznania. Podobną atrakcję należy stworzyć na Starym Mieście – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Osiedla.
Budowa placu zabaw w starym korycie Warty jest szczególnym przedsięwzięciem, ważnym nie tylko dla mieszkańców Starego Miasta, ale również dla mieszkańców Poznania i turystów. Dlatego ta inwestycja ma znaczenie ogólnomiejskie i wpisuje się w strategię rewitalizacyjnego Programu dla Śródmieścia.
Całe przedsięwzięcie wykracza jednak poza możliwości finansowe Osiedla. Budowa I etapu placu zabaw ma być finansowana z pieniędzy Rady Osiedla, a także ze środków uzyskanych od sponsorów. Te środki nie wystarczą jednak na zbudowanie całej bezpiecznej infrastruktury służącej wszystkim poznaniakom, dlatego radni mają nadzieję, że miasto będzie partycypowało w kosztach rozbudowy Wartofrajdy.
Najmłodsi obywatele miasta są najważniejsi, a kreując dla nich atrakcyjne miejsca do spędzania czasu dajemy im jasny sygnał, że miasto to pozytywne miejsce, gdzie mogą bezpiecznie, ciekawie odkrywać świat, a ich opiekunom tworzymy miejsce do aktywnego wypoczynku – mówi radna Natalia Chojara z Zarządu Osiedla.
Dlaczego Wartofrajda jest taka wyjątkowa?
Cechami planowanego placu zabaw są: bardzo dobra jakość, odporność na uszkodzenia, bezpieczeństwo, nowoczesność. Chcemy stworzyć plac zabaw dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych, w tym – po raz pierwszy w Poznaniu – dla maluchów w wieku 0-3 lata, a także zarówno dla dzieci o pełnej sprawności, jak i dla dzieci niepełnosprawnych. Naszymi wzorcami są place zabaw dla dzieci w innych miastach Polski. To będzie miejsce wspólnej rodzinnej rekreacji i zabawy – podkreśla Maria Sokolnicka Guzek.
By frajda była odpowiednia, plac zabaw powstanie pod okiem profesjonalistów, architektów, społeczników, a także samych beneficjentów, którzy będą oceniali prace projektowe. W ten sposób mamy wyjątkową szansę urządzenia znakomitego, reprezentacyjnego placu zabaw, z którego mogą być dumni Poznań i cała Wielkopolska.
Warto również podkreślić, że przy realizacji Wartofrajdy udało się uzyskać wsparcie w kwocie ponad 50 tysięcy złotych od prywatnych darczyńców, którzy zdecydowali się wydać swoje pieniądze na cele publiczne.