Poznań oferuje swoim mieszkańcom i turystom ogrom atrakcji. W miniony weekend w centrum miasta odbywało się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez. Dla staromiejskiej społeczności ważne były m.in. trzy wydarzenia: Festyn z uśmiechem w Ogrodzie Jordanowskim przy Solnej, Dzień Drukarza w Lelewelu, czyli Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Działyńskich oraz Świętowanie na Żydowskiej z koncertem na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.
Festyn w Ogrodzie Jordanowskim jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez sportową Szkołę Podstawową nr 13, dlatego sporo atrakcji miało rekreacyjny wymiar. Były pokazy karate i tańca, można było pograć w bule i w nogę. Najmłodszym serwowano darmowe lody i cukrową watę. Zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszą się pokazy Straży Pożarnej, w tym dymny namiot i Straży Miejskiej. Oblegana była także dmuchana zjeżdżalnia.
Staromiejskie szkoły średnie cieszą się renomą, wśród nich jest Zespół Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela. Kształcenie zawodowe ma dziś ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki jak i dla zaspokojenia naszych potrzeb. Swoje umiejętności podczas sobotniego eventu prezentowali między innymi przyszli drukarze, fotografowie i introligatorzy. Całość została perfekcyjnie przygotowana przez logistyków kształcących się w szkole przy ul. Działyńskich.
„Lelewelowi” zależy by otworzyć się na lokalną społeczności, co ważne jest z wielu powodów, chcemy pokazać sąsiadom kompetencje naszych uczniów i samą szkołę – mówiła dyrektor Aleksandra Warkocka.
Na Starym Mieście ważna jest pamięć historyczna i podkreślanie dziedzictwa kulturowego mieszkańców. Pretekstem do Świętowania na Żydowskiej był Simchat Chajim Festival, w ramach którego udało się zrealizować kilka wydarzeń o charakterze rodzinnym i muzycznym. Zawsze sporą popularnością cieszyły się przechadzki z przewodnikiem – po osadzie Świętego Gotarda, w tym strażackiej remizie, kościele jezuitów czy hotelu Puro, mieszczącym się przy budynku dawnej synagogi.
Na dziedzińcu Urzędu Miasta przygotowano stanowiska warsztatowe, a każdy chętny mógł napisać swoje imię po hebrajsku, poznać podstawy alfabetu i symbolikę lub zagrać w drejdla. Odbyły się także wykłady poświęcone świętom żydowskim i wspólnym tradycjom Polaków i Żydów, połączone z pokazem przedmiotów kultu, jak świeczniki, tałes czy tefilin.
Zwieńczeniem wydarzenia był energetyczny koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.
W organizacji i koordynacji wydarzeń udział wzięli radni: Alicja Wilak, Maria Sokolnicka – Guzek, Lidia Koralewska, Małgorzata Osińska, Andrzej Rataj, Tomasz Dworek