Rozrasta się sąsiedzka sieć! Dobry Sąsiad na Starym Mieście po raz 4!

Rada Osiedla Stare Miasto już po raz czwarty zaprasza do wzięcia udziału w projekcie Dobry Sąsiad pokazującym obywatelskie postawy i promującym odpowiedzialność i wzajemną życzliwość!

Żeby zmieniać własny fyrtel potrzebny są przed wszystkim pozytywny przekaz! Zbyt często narzekamy, a nie pokazujemy dobrych wzorów, tych, którym się udało i którzy swoim zaangażowaniem robią coś więcej – dla lokalnej społeczności. Epidemia koronawirusa potwierdziła jak ważne są więzi społeczne. To właśnie odpowiedzialni, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy nie zwalniali pracowników, a poznaniacy starali się kupować i jeść lokalnie.

W trzech wcześniejszych edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i lokalnych aktywistów, m.in. restauratorów, rzemieślników, listonosza, miejskiego strażnika i wielu handlowców.

Podkreślamy wspólną sprawę – nasze zainteresowanie fyrtlem, ludźmi i relacjami. Staramy się wskazywać wzorce, godne naśladowania i budowanie wspólnego dla wszystkich miasta – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek.

Wspólnota wymaga poświęceń, pomysłów i konkretnych reakcji, które opisuje staromiejski Kodeks Dobrych Praktyk. Najważniejszym jest wzajemny szacunek, dla siebie, innych oraz poszanowanie dla przestrzeni wspólnej.

Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie Rady jest dla lokalnych aktywistów motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne – mówi Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna.

Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń podpisanych przez co najmniej 5 mieszkańców, zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.

Radni dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniają certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Podziękowaniem dla społeczników są dyplomy i upominki. Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Prowadzone będą także działania promocyjne, w kanałach informacyjnych staromiejskiego samorządu i miasta Poznań.

Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń. Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady.

Na zgłoszenia Dobrych Sąsiadów Rada Osiedla Stare Miasto czeka do 15 września. Zgłoszenie z kilku zdaniowym uzasadnieniem można przesyłać mailem staremiasto.poznan@gmail.com

Share

Zobacz również