Ogródki fasadowe – prosty sposób na piękne i zielone miasto!

Stworzenie ogrodu fasadowego jest inspirujące i obywatelskie, poprawia klimat ulicy, a większa ilość zieleni sprawia, że miasto jest bardziej odporne na zmiany klimatu, a ponadto jest przyjazne dla ludzi, owadów i ptaków. Do proekologicznych działań zachęca Rada Starego Miasta i apeluje do prezydenta Miasta Poznania o umożliwianie odbruku pasa drogowego pod zakładanie ścian zieleni przez właścicieli nieruchomości.

Dziś na terenie miasta mamy wiele przykładów dobrej ogrodniczej partyzantki, sadzenia kwiatów, krzewów i innych roślin na zaniedbanych skwerkach czy klombach. Wzrasta też proekologiczna świadomość i potrzeba dbałości o własny fyrtel. Ale należy także pamiętać, że przedogródki były także ważnym elementem zagospodarowania otoczenia przedwojennych kamienic.

Ogródki fasadowe funkcjonują w wielu niemieckich, belgijskich czy niderlandzkich miastach. Ostatnio do sadzenie zieleni przy domu zachęcają władze Rotterdamu, które przygotowały specjalny poradnik. Na takie ściśle określone działania nie potrzeba zgody, pod warunkiem zachowania odpowiedniej szerokości chodnika i zasad pielęgnacji.

Liczymy, że Prezydent podejmie inicjatywę, której efektem będzie zarządzenie umożliwiające wprowadzenie zieleni na styku nieruchomości i chodników, która nie będzie stanowiła zagrożenia, a przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni, wzbogaci krajobraz oraz pozytywnie wpłynie na mała retencję oraz jakość życia – mówi radna Maria Sokolnicka Guzek, wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla.

Najważniejsze wydaje się jednak zmotywowanie zarówno właścicieli budynków jak i samych mieszkańców do współpracy, bo taki ogród daje ogrom przyjemności, ale też wymaga odpowiedzialności – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Starego Miasta i dodaje, że powinniśmy w ramach współpracy rad śródmiejskich oraz ekologicznych stowarzyszeń wypracować kilka prostych zasad tworzenia i pielęgnacji.

Staromiejscy radni motywują mieszkańców do działania, m.in., w ramach konkursu Zielony Poznań, a także wspierając finansowo inicjatywy rewaloryzacji zdegradowanych miejsc, m.in. na ul. Szyperskiej, gdzie niebawem powstanie sąsiedzki skwerek.

Ważnym aspektem byłoby udostępnienie części chodnika pod zieleń na zasadzie nieodpłatnego użyczenia, a umowa powinna zawierać jasne zastrzeżenia co do jakości i wielkości zieleni – by skorzystali na tym rozwiązaniu wszyscy mieszkańcy i jednocześnie nikt nie był poszkodowany – podsumowuje radna Maria Sokolnicka – Guzek.

Zaproponowane rozwiązanie jest zgodne z obecnymi tendencjami w Poznaniu, mającymi na celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wspieranie rozwoju zieleni. Jest to też dobry przykład działań rewitalizacyjnych, zmieniających przestrzeń na przyjazną dla każdego i wzbudzającą pozytywne odczucia – podsumowuje Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *