Wandale uszkodzili fontannę Marsa

Ktoś ułamał grot i fragment piki Marsa na staromiejskiej fontannie, ukradł także metalową blachę zabezpieczającą instalacje oświetleniową studzienki. Z trudem, ale jestem w stanie zrozumieć, że komuś udało się wspiąć na pomnik i urwać fragment rzeźby, ale odkręcenie metalowej tabliczki wymaga jednak sporo czasu. Dziwię się, że umknęło to miejskim służbom.

I zaznaczam, że nie mam tu pretensji do Estrady Poznańskiej, która zarządza płytą Starego Rynku i działa rzetelnie, raczej wskazuję na dziury w monitoringu. Mam nadzieje, że remont nawierzchni [oby według wzoru z ulicy Woźnej czy Wodnej, a nie testowej kostki przy Arsenale] i związane z tym projekty rewitalizacyjne oraz zasady Parku Kulturowego doprowadzą do cywilizowania zachowań.

I to nie jest pierwsza kradzież! Podobną zapewne mosiężną płytkę odkręcono z sąsiedniej fontanny Neptuna. Zastępcza nie wygląda zbyt estetycznie. Oryginalna zachowała się natomiast na studzience Apolla – i ta wygląda dobrze.

Przy okazji warto sobie przypomnieć [za wikipedią], że już w średniowieczu urządzono na wszystkich rogach rynku publiczne studnie, które później ozdobiono rzeźbami. Najstarsza informacja na ten temat pochodzi z 1568 roku, kiedy to zamówiono drewniane figury lwa i jelenia, przeznaczone do studni przed ratuszem oraz kamienicą nr 54. W następnym stuleciu wszystkie cztery studnie otrzymały, również drewniane, rzeźby wyobrażające Apolla, Jowisza, Marsa i Neptuna.

Do dziś w historycznej formie zachowała się tylko fontanna Prozerpiny. Zdobiąca ją kompozycja przedstawia znaną z mitologii scenę jej porwania przez Plutona, powstała w latach 1758-1766, a jej autorem był Augustyn Schöps.

Pozostałe trzy fontanny zostały przywrócone w ramach rekonstrukcji trwającej w latach 2002-2005. Powstały one na miejscu starych studzienek, stojących od 1615 r. w narożach poznańskiego rynku. Niestety nie zachowały się żadne źródła ikonograficzne, które przybliżałyby nam ich wygląd. Wiadomo, że oryginalne fontanny zniknęły ze Starego Rynku w końcu XIX wieku. Przyczyną był najprawdopodobniej nietrwały materiał, z których były wykonane – drewno.

W roku 2002 jako pierwszą zrekonstruowano studzienkę Apollina. Dwa lata później odsłonięto Fontannę Neptuna (Posejdona). Ostatnia fontanna – Marsa została odsłonięta w roku 2005.

Share

Zobacz również