Umowa społeczna

Trudne jest pogodzenie interesów wielu stron. W sytuacji, gdy w jednej przestrzeni samego centrum miasta łączą się losy mieszkańców, przedsiębiorców i osób odwiedzających łatwo o konflikt. Mieszkaniec ceni sobie spokój, przedsiębiorca wręcz odwrotnie – zależy mu na ruchu, przepływie dużej ilości osób odwiedzających, natomiast gość chce przyjemnie spędzić czas lub wyłącznie załatwić własne sprawy. W tym momencie pojawiają się stale te same problemy i pytania, jak rozwiązać piętrzące się konflikty.

11696589_987161577994786_1685426832741507262_o

Przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, czego oczekujemy od gospodarzy miasta oraz od Policji i Straży Miejskiej, zaangażowani w życie okolicy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą wspólnie ustalić własny, dostosowany do ich potrzeb regulamin sąsiedzki – umowę społeczną. Jest to rodzaj dokumentu, który zostaje przygotowany przez wszystkie strony, które wcześniej zostały dotknięte i w pewien sposób urażone zachowaniami drugiej strony. W umowie powinny pojawić się zapisy dotyczące m.in. tego w jaki sposób powinny funkcjonować firmy (jak np. kluby muzyczne, puby, kawiarnie), by nie urażały swą ekspansywną formą (hałasem, porządkiem, godzinami funkcjonowania) mieszkańców z okolicy. Z drugiej jednak strony umowa powinna gwarantować spokojną i bezpieczną przestrzeń dla tychże firm, dzięki np. stałej opiece przyjaznych sąsiadów, lub wygenerowaniem dodatkowej przestrzeni do prowadzenia działalności (jak np. stoliki na chodniku). Wszelkie zapisy są zależne jedynie od stron umowy, i powinny być wynikiem spotkań, rozmów i dyskusji nad całokształtem okolicy objętej umową, z uwzględnieniem charakteru miejsca oraz wszystkich racji. Osiągnięty kompromis powinien być stosowany na zasadzie honorowej postawy stron umowy społecznej.

Rada Osiedla Stare Miasto z chęcią podejmie mediacje z zainteresowanymi osobami, którym zależy na wypracowaniu dobrych relacji sąsiedzkich, przy użyciu umowy społecznej.

Share

Zobacz również