Ogród Jordanowski – postęp prac

Trwa remont infrastruktury w Ogrodzie Jordanowskim przy ulicy Solnej. Mieszkańcy śledzą postęp prac w tym jednym z nielicznych w centrum Poznania placów zabaw i sportu. By jednak ogród mógł w pełni cieszyć nową infrastrukturą potrzebne jest wsparcie w poznańskim Budżecie Obywatelskim.

Ogród zapewnia różnorodne funkcje, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Wyraźnie jednak widać, że wymaga gruntownej modernizacji. Rada Osiedla uznała, że powinien stać się wzorcowym przykładem współczesnego Ogrodu Jordanowskiego, miejscem wielopokoleniowej rekreacji i integracji mieszkańców.

Autorem koncepcji jest Hugon Kowalski, młody ale wielokrotnie nagradzany architekt, m.in. w Archiprix International / Hunter Douglas Awards 2013 – za najlepszy na świecie projekt studencki. Jego prace są społecznie zaangażowane, jak sam przyznaje, inspiracji szuka nie w branżowych magazynach o architekturze, ale w rozmowach z ludźmi. Uważa, że wiele ze społecznych problemów można rozwiązać za pomocą architektury.

Jeden z najstarszych ogrodów w Poznaniu, który dziennie odwiedza około 800 osób rewitalizowany jest etapami. Obecnie trwa budowa nowej części sportowej, która zakończy się w tym roku. W planowanym nowym rekreacyjnym fragmencie znajdą się urządzenia zabawowe bujak, trybuny, zjeżdżalnia, podziemne przejście, ścianka wspinaczkowa wraz z bezpieczną nawierzchnią i wodny plac zabaw.

Co ważne, nowy ogród powstaje wspólnym wysiłkiem. Środki na rewitalizację poszczególnych etapów zdobywają m.in. radni osiedlowi w ramach grantów miejskich. Niestety tu nie udało się tu uzyskać pełnego wsparcia. Z planowanych 500 tys. projekt rewitalizacji części sportowej otrzymał niecałe 300 tys.

W działania rewitalizacyjne angażują się mieszkańcy, wcześniej broniący swojego placu przed zakusami deweloperów a teraz zachęcający do głosowania na projekt rewitalizacji ogrodu jordanowskiego przy Solnej.

Dla mnie Ogród Jordanowski jest magicznym miejscem. Tu bawił się mój Tata z siostrą, pod okiem dziadka szusowali tam na łyżwach. Teraz bawi się tam już czwarte pokolenie, z tym samym zapałem. W ogrodzie przy Solnej jest miejsce dla każdego, małego i dużego. Liczę, że dzięki wsparciu wszystkich zaangażowanych w projekt rewitalizacji osób uda nam się wspólnie zmienić to miejsce – mówi radna Maria Sokolnika – Guzek

Projekt nr 14 – ogólnomiejski dzięki wsparciu mieszkańców daje szansę na zakończenie prac rewitalizacyjnych Ogrodu Jordanowskiego przy Solnej.

Więcej informacji o projekcie:

Share

Zobacz również

1 odpowiedź

  1. Janina Martyna pisze:

    Popieram inicjatywę całym sercem