Co dalej wokół Kładek Berdychowskich?

Kładki Berdychowskie mogą wpłynąć pozytywnie na rewitalizację terenów nad Wartą. Inwestycja będzie oddziaływała na kilka sąsiednich fyrtli. Rada Osiedla Stare Miasto podjęła uchwałę wniosek do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie szeregu działań mających wpływ na komfort życia mieszańców, a także zapewniających ład przestrzenny w rejonie rzeki Warty po stronie Osiedla Stare Miasto oraz ulicy Grobla.

Odnośnie bieżącej sytuacji Rada Osiedla zwróciła się z prośbą o uwzględnienie potrzeb pieszych i rowerzystów przemierzających dziś górną Wartostradę na odcinku pomiędzy mostami Rocha a Chrobrego.

Radni wnioskują o taką organizację terenu budowy Kładek Berdychowskich, by zapewnić stałe przejście – przejazd w tym miejscu. W ramach prac budowlanych należy także zabezpieczyć drzewa rosnące w sąsiedztwie mostowej inwestycji. [o to zabiegał m.in. Zbyszek i Ewa Łowżyłowie]

Dla terenu Starej Gazowni opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ostateczne rozwiązania powinny uwzględnić tu szereg elementów związanych z uchwalonym studium, a także oczekiwaniami lokalnej społeczności dotyczące ładu przestrzennego i ekologii.

Radni Osiedla Stare Miasto mają nadzieje, że atrakcyjny teren będący przedmiotem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie stanie się miejscem dowolnej działalności deweloperskiej, co często ma miejsce w Poznaniu, a mądrze zaprojektowaną i skonsultowaną z mieszkańcami integralną częścią Starego Miasta z poszanowaniem zieleni i historii.

Dziś teren za murem jest własnością spółek gazowniczych, wykorzystywany jako ogromny parking, szkoda, że nie dla klientów. Należy zadbać aby ta przestrzeń w przyszłości pogodziła wiele interesów. Spółki Skarbu Państwa zainteresowane są zapewne sprzedażą tych działek, a miejscowy plan powinien zapewnić właściwe parametry inwestycji w tym miejscu i przede wszystkim przejście od kładek w stronę Grobli, tak jak było to wyrysowane na planach zwycięskiego projektu – mówi radny Tomasz Dworek

Zgodnie z zaprezentowanymi wcześniej wizualizacjami Rada Osiedla Stare Miasto wnosi do Prezydenta Miasta Poznania postulat dotyczący podjęcia rozmów ze spółkami gazowniczymi, by zapewnić przedłużenie komunikacji z Kładek Berdychowskich w stronę ulicy Grobla. W obecnym założeniu zejście z mostu kończy się na ścianie muru.

Teren Starej Gazowni to przede wszystkim ogromny potencjał historyczny, nie tylko zabytkowe budynki przemysłowe, ale także dobrze zachowane pozostałości furty grobelnej, będącej częścią twierdzy. Ta przestrzeń powinna odegrać ważną rolę w rewitalizacji terenów nad Wartą – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący RO Stare Miasto i radny miejski.

Rada Osiedla Stare Miasto postuluje także o odtworzenie w tym miejscu ulicy Ewangelickiej oraz ekspozycję pozostałości furty grobelnej.

Radny Andrzej Rataj, w interpelacji do Prezydenta Poznania wraca także uwagę na konieczne standardy komunikacyjne kładek.

Realizacja tej inwestycji będzie ważnym elementem rewitalizacji terenów nadwarciańskich i kolejnym krokiem przywracającym rzekę miastu. Będzie to również bardzo istotny element rozwoju ruchu rowerowego w naszym mieście. Szacuje się zatem, że ruch na tym obiekcie będzie duży. Pierwotnie ruch pieszy i ruch rowerowy (a także ruch na hulajnogach i urządzeniach transportu osobistego) nie miały być oddzielone od siebie, co wywoływało sprzeciw zarówno przyszłych użytkowników pieszych, jak i przyszłych użytkowników rowerowych ze względu na kolizyjność ruchu. Wskazywano, że planowana kładka ma wystarczającą szerokość, aby udało się wprowadzić separację tych rodzajów użytkowników.

Radny zwrócił się zatem z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: 1) czy szerokość planowanej kładki pieszo-rowerowej jest wystarczająca, aby ruch pieszy i ruch rowerowy zostały oddzielone od siebie, bez zakłócania komfortu korzystania z tego obiektu, 2) czy ruch pieszy i ruch rowerowy na planowanej kładce zostaną oddzielone od siebie

A pytanie też, jest o tyle ważne, że na łączniku górnej i dolnej Wartostrady, na wysokości KontenerArtu zakazano w ogóle ruchu rowerowego (sic!)

Obok Uchwały staromiejscy radni prosili prezydenta Miasta Poznania o odpowiedź na następujące pytania:
– Jaki jest status i założenie mpzp dla terenu Starej Gazowni?
– Czy w planach miasta jest zachowanie i ekspozycja pozostałości furty grobelnej
– Czy władze miasta prowadzą rozmowy ze spółkami gazowniczymi dotyczące przedłużenia komunikacji z Kładek Berdychowskich w stronę Grobli? Uprzejmie rosimy o informacje o statusie rozmów lub informacje o powodach nie podjęcia takich rozmów.

fot. PIM, Tomasz Hejna / Gemela Poznańska, Zbigniew Łowżył, Tomasz Dworek

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *