Św. Marcin! Co trzeba naprawić? Już!

Po trzech miesiącach (sic!) Pan Prezydent Jaśkowiak za pośrednictwem Zarządu Dróg Miejskich udzielił odpowiedzi na część pytań Zarządu Osiedla Stare Miasto. Przed otwarciem kolejnego fragmentu Św. Marcina pytaliśmy o stan wyremontowanego w 2019 roku odcinka.

Korespondencja z ZDM pozwoliła mi powtórzyć angielskie czasy, których jest sporo, a oryginalna odpowiedź zmobilizowała mnie, żeby wsiąść na koło i zweryfikować teorię z praktyka. To trochę tak, gdy rodzice pytają krnąbrne dziecko: czy posprzątałeś swój pokój, bachor odpowiada: tak, sprzątałem, co może oznaczać, że działanie zostało podjęte, ale nie zakończone, albo też, że było realizowane w dalekiej przeszłości… Sporo wątpliwości budzi naprawa oryginalnych lamp (naprawimy do końca lipca, ale ubiegłego roku), w kolejnym piśmie, że do końca ale tego roku. A to o tyle ważne, że gwarancja kończy się w marciu 2024.

Uprzejmie prosimy przed otwarciem ulicy zapowiadanym przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka dokonanie audytu ulicy i naprawę wskazanych poniżej elementów. Uprzejmie prosimy o informację o efektach działań:

 • ruchome kostki brukowe w wielu punktach ulicy
 • zbita szyba na przystanku tramwajowym przy Ratajczaka
 • uszkodzone, połamane stojaki rowerowe
 • niedziałające oryginalne lampy przy Kantaka (tu już wcześniej radni zwracali na to uwagę)
 • niedziałające zdroje wodne
 • niedziałające oświetlenie przy skupisku drzew od strony Ratajczaka
 • co najmniej dwa drzewa bez liści (we wcześniejszej korespondencji nie ustosunkowano się do ich stanu)
 • brudne ławki
 • brudny chodnik (czy będzie myty?)
  Uprzejmie prosimy o pilną odpowiedź.

Tu odpowiedź:

Warto przypomnieć, że w grudniu 2022 radni kolejny raz poruszyli temat infrastruktury w tym fyrtlu. Pytaliśmy o niedziałające oryginalne czerwone lampy.

[Radny Tomasz Dworek] Nie za bardzo wiem, co znaczy lampy są w trakcie naprawy, od grudnia ubiegłego roku? Ale okazuje się [sprawdzając korespondencję], że o ich naprawę zapytałem w czerwcu ubiegłego roku i wtedy dyrektor ZDM odpowiedział….

ZDM informuje, że chodnik był w tym roku myty dwukrotnie, ostatni raz 18 sierpnia. Nie mamy powodów, żeby w tym przypadku nie wierzyć dyrektorowi, tym niemniej sytuacja na dziś wygląda tak: chodniki w wielu miejscach są potwornie brudne, choć 3 dni temu zakończyły się Dni Sąsiada na Św. Marcinie przepełnione są kosze na śmieci, które również są również brudne i zdewastowane.

[Radny Tomasz Dworek] Na Św. Marcinie znajduje się niewiele koszy – specjalnie zaprojektowanych i zakupionych dla tej ważnej poznańskiej ulicy. Być może mają oryginalny design, ale okazały się nietrwałe! Śmietniki te zostały zastąpione topornym odpornym designem, spoza katalogu mebli miejskich dla tego fyrtla i designerskiej aranżacji Św. Marcina.

Absurdalna jest odpowiedź na pytanie dotyczące uszkodzonych stojaków rowerowych, cyt. .. będą sukcesywnie wymieniane na nowe. Zostaną one ustawione w miejscach, w których nie będą narażone na uszkodzenia.

[TD] Stan stojaków nie wynika z wandalizmu, ale z kiepskiego designu, po prostu są źle zaprojektowane i być może kiepsko wykonane. Zakładam, że ta idea projektanta nie zostało we właściwym stopniu przetestowana. Ładnie wygląda, ale cóż… nie jest to praktyczne.

Działają zdroje wodne, za to sytuacja z fontannami przypomina dokładnie tą z czerwonymi lampami.

asa

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *