„Twarze Kamienicy” – wystawa portretów pokoleń mieszkańców Alei Marcinkowskiego z ostatnich 100 lat!

Na oryginalnym podwórku kamienicy pomiędzy Alejami Marcinkowskiego a ulicą Kozią zobaczyć będzie można wyjątkową wystawę fotografii poznaniaków mieszkających w tym miejscu przez ostatnie 100 lat! To efekt dobrosąsiedzkich działań i ważny element historii tego fyrtla!

Zobaczyć będzie można wspólny album zdjęć, które dotychczas leżały sobie spokojnie w szufladach, pamiętnikach i albumach rodzinnych. Są to materiały nigdzie i nigdy nie publikowane, informacje, które dotychczas były jedynie w pamięci krewnych, teraz wzbogacą historię Starego Miasta.

To właśnie mieszkańcy tworzą codzienną, unikatową rzeczywistość tego fyrtla. Dziś – my, współcześni członkowie sąsiedzkiej wspólnoty składamy im swoisty hołd i przywołujemy ich twarze na powrót w przestrzeń Starego Miasta – czytamy w zaproszeniu na wystawę

I choć wydawać by się mogło, że są to osoby zwyczajne, to gdy pochylimy się nad ich życiorysami to zobaczymy ludzi nieprzeciętnymi, zmagających się z trudną rzeczywistością czasów wojen i lat powojennych. To oni tworzyli gospodarczą, kulturalną i społeczną tkankę miasta. Ich portrety zobaczyć będzie można na ich podwórku, w miejscu, które było ich centrum świata.

Galeria „Twarze Kamienicy” nigdy nie powstałaby, gdyby nie potomkowie dawnych mieszkańców. To dzięki wzajemnemu zaufaniu i zaangażowaniu w projekt galeria mogła powstać, a pomysł zrodził się podczas rozmów i wspólnego oglądania starych zdjęć.

Projekt powstał dzięki wsparciu Fundacji Kreaktywator i Centrum Inicjatyw Lokalnych STARtownia STARomiejska. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 14 listopada 2021 r, o godz. 12:00 w Pizzerii San Marzano na rogu ul Koziej i Murnej, a zdjęcia będą prezentowane w przejściu bramnym od ul. Koziej .

Share

Zobacz również