Mieszkańcy i przedsiębiorcy narzekają na problemy z dojazdem do posesji i obsługą sklepów przy Placu Wolności. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji przygotowało zoom na którym odpowiadano na pytania.
Utrudnienia w okolicy Placu Wolności czekają wszystkich do końca 2022 roku, ale to nie koniec problemów komunikacyjnych, bo całościowe prace w ramach projektu Centrum zakończą się za dwa lata. Czekają nas jeszcze prace na 27 Grudnia, Gwarnej i Ratajczaka, związane m.in. z tramwajem z Wildy. Roboty prowadzone są także na Św. Marcinie na odcinku pomiędzy Ratajczaka a Podgórną i w okolicach Towarowej i al. Niepodległości.
Przedsiębiorcy wskazali przede wszystkim na problemy z dojazdem do posesji, a tym samu z dostawami towarów spowodowane nielegalnym parkowaniem na Placu Wolności. Cześć traktu została wyznaczona jako plac budowy, na którym pozostawiane są także prywatne auta budowlańców, ale nikt nie kontroluje pozostałej przestrzeni służącej do omijania strefy parkowania.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że ich pracownicy auta pozostawiają na podziemnym parkingu i nie widzą powodów dlaczego ze specjalnych przywilejów mogą korzystać inni.
Właściciele sklepów jubilerskich, optyka mówili o ogromnym spadku klientów wynikającym z problemów z dotarciem zarówno pieszych jak i aut na podziemny parking. Pytano o alternatywną komunikację m. in. od strony Placu Ratajskiego.
Plac został zamknięty w czerwcu, nikt nie był na to przygotowany, nie poinformowano nas o terminie zakończenia prac – dziś dowiedzieliśmy się, że kolejny etap zazębi się z obecnym i czeka nas jeszcze wiele miesięcy utrudnień, aż do końca 2023 roku – komentuje Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Stowarzyszenia Plac Wolności.
Przedsiębiorcy liczą na kolejne spotkanie i ewentualną weryfikację założeń związanych z kopertami na dostawy czy zaplanowaniem wjazdu do kamienic. Zwrócono tu uwagę, ze może tu być problem np., z odbiorem śmieci z budynku nr 6 gdzie deweloper zaplanował prawie 300 mieszkań, a prawdopodobnie były budynek banku będzie pełnił funkcje quasi mieszkaniowe
Zmieni się także aranżacja przestrzeni przy placu. Od strony południowej powstaną dwa szpalery drzew, a pomiędzy nimi droga rowerowa. Zaplanowano także koperty dla dostaw, a cała ta przestrzeń objęta zostanie strefą zamieszkania z dojazdem do posesji – mówi radny Tomasz Dworek i dodaje, że przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości oczekują dialogu z projektantem i wykonawcami w mądry zaplanowaniu komunikacji.
[TD] Podczas dyskusji padło ciekawe pytanie: czy projektant (studio ADS) wziął pod uwagę planowane zagospodarowanie budynków przy Placu Wolności, bo niebawem pod numerem 6 będzie prawie 300 klitek na najem krótkoterminowy a prawdopodobnie podobny biznes prowadzony będzie w budynku po PKO. Oczywiście, że nie wziął bo wstępny projekt powstał w 2018 roku. Ale biorąc pod uwagę zaplanowany układ drogowy, szeroki chodnik + dwa szpalery drzew, po środku ścieżka rowerowa, ruch kołowy częściowo po torowisku, to czy śmieciarki czy inne pojazdy nie będą blokowały tramwajów? Obsługa kilkuset mieszkań najmowanych w ramach aparthotelu to spore przedsięwzięcie logistyczne jednak.
Warunki zabudowy wydane przez WUIA
[Anna Sokolnicka, przedsiębiorczymi z Placu Wolności] Mieszkańcy jak i przedsiębiorcy czują się wprowadzeni w błąd przez urzędników, którzy na spotkaniu przed pandemią pokazywali inne rysunki niż dzisiaj i informowali, że plac Wolności będzie objęty kolejnym etapem prac. Przekazano wtedy informację, że prace remontowe w obrębie placu Wolności ruszą, gdy zostanie zakończony remont al. Marcinkowskiego. Stało się inaczej i zamknięto cześć placu informując o tym zaledwie 3 dni wcześniej (dostarczając zresztą ulotkę o remoncie 27 grudnia). Zlikwidowano komunikację miejską w tym rejonie i drastycznie utrudniono dojazd samochodom. Niektórzy mieszkańcy korzystają z wewnętrznych parkingów na posesjach przy pl. Wolności, a obecna organizacja ruchu sprawia, że trudno tu zarówno dojechać, a jeszcze trudniej wyjechać. Miasto do tej pory nie komunikowało się ani z mieszkańcami ani z przedsiębiorcami w satysfakcjonujący dla nich sposób. Mnożą się utrudnienia i nieprzychylne nastawienie, co utrudnia dobra komunikację.