Oświetlenie i monitoring nad Wartą. Pierwsze prace

Radni ze Starego Miasta poprawę sytuacji nad Wartą uważają za jeden z najważniejszych celów swojej działalności. Przy okazji budowy parku w starym korycie Warty montowane są latarnie, które oświetlą część bulwaru.

Wartostrada - nowe oświetlenie, fot. Tomasz DworekNa zakończenie projektu musimy jeszcze poczekać, ale są środki na realizację całościowej inwestycji. 100 tys. zarezerwowała w swoim budżecie Rada Osiedla, prawie 500 tys. przekazane zostanie w ramach zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim, także magistrat zapewnia, że jest za szybkimi działaniami związanymi dodatkowo z rozbudową monitoringu.

W ubiegłym roku odkryliśmy uroki wypoczynku nad Wartą, ale już teraz musimy myśleć o kanonie zasad przebywania w przestrzeni publicznej nad rzeką. Hałas, bałagan i zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego – związane przede wszystkim z tłumami osób pijących alkohol – dały się mocno we znaki mieszkańcom nie tylko Starego Miasta i był sporym problemem dla służb porządkowych.

Mamy nadzieję, że w tym roku Poznań lepiej poradzi sobie m.in. zapewnieniem bezpieczeństwa, hałasami, awanturami, segregacją śmieci i porządkowaniem przestrzeni na której wypoczywamy. W sezonie letnim i jesiennym w 2015 roku mieszkańcy i radni osiedla podejmowali dziesiątki interwencji sygnalizując istniejącą złą sytuację i postulując konieczne zmiany – mówi Krzysztof Sroczyński, przewodniczący Komisji rewaloryzacji terenów nadwarciańskich.

W ubiegłym roku Rada Osiedla rozpoczęła działania promujące kulturalne zachowania przygotowując spot „LOVE SORRY” – pierwszy element kampanii „Weź się pozbieraj”, adresowany przede wszystkim do młodzieży, która opanowała nadwarciańskie łąki.

Montaż oświetlenia nad Wartą, fot. Tomasz Dworek

W tym roku priorytetem są działania zmierzające do budowy oświetlenia i monitoringu na całym staromiejskim bulwarze – od Mostu Chrobrego aż do Mostu Królowej Jadwigi. Według naszych planów energooszczędne lampy mają oświetlać zarówno asfaltową Wartostradę jak i dolną trawiastą tarasę nad rzeką.

Mamy nadzieję, że już w najbliższych miesiącach uda się rozpocząć inwestycję, tak aby ukończyć ją jeszcze w tym roku, lub w najgorszym przypadku na początku 2017. To ważne dla wszystkich poznaniaków, którzy ten projekt poparli głosując w budżecie obywatelskim – podkreśla Krzysztof Sroczyński.

To właśnie propozycja radnego Krzysztofa Sroczyńskiego uzyskał prawie 500 tysięcy złotych dofinansowania. Projekt ten osiągnął najlepszy wynik w puli budżetu obywatelskiego przeznaczonego dla Starego Miasta!

Efekt głosowania jest również wyrazem determinacji mieszkańców i potrzeby poprawy sytuacji. Bardzo liczymy, ze do zmian dojdzie już w najbliższym czasie. Wnioski te były przekazywane podczas wielu spotkań mieszkańców i radnych ze Starego Miasta z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem oraz jego zastępcami: Mariuszem Wiśniewskim i Maciejem Wudarskim.

Ostatnie tragiczne wypadki nad Wartą potwierdzają konieczność wprowadzenia zmian. Mieszkańcy terenów nadrzecznych boją się o swoje bezpieczeństwo i domagają się zainstalowania systemu monitoringu miejskiego. Rada Osiedla Stare Miasto uważa, że zapewnienia władz oraz Policji o ciągłym patrolowaniu tego terenu jest niewystarczające, a monitoring będzie działać nie tylko prewencyjnie, ale również w przypadku naruszeń prawa przyczyni się do szybkiej interwencji służb.

Na temat rewitalizacji przestrzeni nad Wartą musimy myśleć w sposób całościowy. Dlatego jednym z filarów zawiązanej w ubiegłym tygodniu Koalicji Śródmiejskiej 5 rad osiedli są wspólne działania i projekty dotyczące naszej rzeki – podkreśla Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Wartostrada zimą, fot. Tomasz Dworek

Ważne jest, aby mieszkańcy i radni ze Starego Miasta, Wildy oraz Ostrowa Tumskiego – Śródki motywowali władze do dobrych działań i tak planowali swoje inwestycje nad Wartą, by były przede wszystkim przyjazne dla okolicznych mieszkańców.

Władze Poznania planują m.in. rewitalizację Łazienek Rzecznych na Bielnikach, budowę kładki łączącej Berdychowo ze Starym Miastem i nowe ścieżki rowerowe.

Doceniamy podjęte już działania. Chcemy, aby tereny nad rzeką były dumą Poznania, podobnie jak to jest w wielu miastach Europy Zachodniej. Aby tak się stało konieczne są konkretne, stanowcze i skuteczne działania w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dlatego cieszą nas obietnice zmian, do których ma dojść już w najbliższych miesiącach – podsumowuje Andrzej Rataj.

fot. Tomasz Dworek

Share

Zobacz również

1 odpowiedź

  1. Aleksandra S. pisze:

    W końcu! Zimą czasem, aż strach wracać do domu z św. Rocha idąc wzdłuż Warty. Byle szybciej i byle się nie potknąć – tak zwykle myślę, gdy zdarzy mi się wracać po ciemku.
    Latem jedynym problemem są chyba nastolatkowie, którzy wracając z Kontenerów w piątkowy wieczór strasznie krzyczą w nocy. Ciężko wyspać się, gdy ma się okno na parterze. Nie mówiąc już o otwarciu okna.