Most Jubileuszowy. Co Poznaniowi pozostanie po rocznicy Chrztu?

Planowany Most Jubileuszowy na 1050 lat – nowy symbol Chrztu Polski i Państwa Polskiego? Co Poznaniowi pozostanie po jubileuszu?

Rada Osiedla Stare Miasto proponuje władzom Poznania: niech planowany most pieszo-rowerowy zostanie Mostem Jubileuszowym – jako symbol nowoczesnego miasta, które łączy ludzi oraz wielkie dziedzictwo i historię z nowoczesnością. I co ważne to nie musi być kosztowny symbol! Inny niż przestrzenna gigantomania związana np. z Euro 2012.

Nowy Most Jubileuszowy może stać się symbolem Poznania, który łączy – nie tylko przestrzenie ale także w kategoriach wartości. Nowa przeprawa technicznie, ale także duchowo może stać się symbolicznym łącznikiem miasta lokacyjnego, z kolebką polskiego chrześcijaństwa oraz jednym z ważniejszych centrów naukowo-technologicznych w Polsce i dalej z zielonymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi Malty.

Stwórzmy ten symbol wspólnie. Wykorzystajmy wyjątkową okazję i szansę!

Co pozostanie nam po jubileuszu na 1050-lecie Chrztu i Państwa Polskiego? Na Millenium w 1966 roku w Polsce wybudowano 1000 szkół, dziś w wymiarze historycznym, ale także użytecznym dla mieszkańców i turystów w Gdańsku powstaje wielkie Centrum Solidarności, we Wrocławiu mamy inwestycje związane z Europejską Stolicą Kultury. A w Poznaniu?

Czy mamy już w mieście gotową infrastrukturę mającą służyć turystom i wszystkim odwiedzającym stolicę Wielkopolski? Czy mieszkańcy są zadowoleni z sieci bibliotek czy klubów / ośrodków kultury? I wreszcie co w warstwie materialnej pozostanie po wyjątkowym wydarzeniu w historii Poznania i Polski?

Jubileuszowe wydarzenia obywać się będą na Stadionie Miejskim. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Do Poznania przybędą najwyższe władze Rzeczypospolitej Polski, aby celebrować to wielkie wydarzenie.

Po tym wszystkim z 1050. rocznicy mało co zostanie w samym Poznaniu. Inaczej zatem niż przez EURO 2012 – wydarzenia incydentalnego w porównaniu z obecnym jubileuszem. Tymczasem to na EURO 2012 Miasto przystąpiło do wielkich inwestycji, kosztujących setki milionów złotych.

Na samym Starym Mieście w ciągu ulicy Estkowskiego, czyli na trasie prowadzącej na Ostrów Tumski udało się zagospodarować zieleń, na co pieniądze wyłożyła Rada Osiedla ze swojego skromnego budżetu, aby również mieszkańcy w symboliczny sposób dołożyli się do wydarzeń.

Warto byłoby stworzyć wyjątkowy obiekt w wyjątkowym miejscu – dla upamiętnienia obecnej rocznicy. Rada Osiedla Stare Miasto zwraca uwagę, że planowany Most Jubileuszowy przez Wartę może stać się takim właśnie symbolem Poznania na rocznicę Chrztu i Państwa Polskiego. Symbolem przyjaznym, dobrze wkomponowanym w przestrzeń i przede wszystkim łączącym ludzi z całego świata, a także historię z nowoczesnością – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący rady Osiedla Stare Miasto.

Rada Osiedla Stare Miasto podjęła uchwałę w sprawie koncepcji realizacji kładki przez Wartę i wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i do Rady Miasta Poznania o organizację międzynarodowego konkursu architektonicznego, który pozwoli na zbudowanie nowoczesnej przeprawy przez Wartę, jako wielkiego symbolu jubileuszowego.

Andrzej Rataj podkreśla: Most Jubileuszowy nie powinien być wielką i kosztowną inwestycją, nie będzie zatem gigantomanii inwestycyjnej, wielkiej trasy samochodowej, czy monumentalnego pomnika o małej funkcjonalności. Most ten jednak będzie pięknym symbolem obecnych tendencji w rozwoju miast w Europie Zachodniej, czyli rewitalizacji części śródmiejskiej, przywróceniem jej do życia, odnowie i rozwoju. Dzięki temu w te miejsca będzie się z przyjemnością podążać i wracać.

Międzynarodowy konkurs ten i późniejsza realizacja zwycięskiej pracy może stanowić znakomity element i wkład Miasta w obchody 1050-lecia Chrztu i Państwa Polskiego. Podobnie jak pozostałością po obchodach 1000-lecia są liczne szkoły, również na terenie Poznania, tak pozostałością po 1050-leciu może w naszym mieście stać się kładka przez Wartę symbolizująca łączność między historią a nowoczesnością.

Pomysł wymaga realizacji obiektu najwyższej klasy, godnym statusu i ambicji Poznania w XXI wieku. Nowy most powinien być przykładem znakomitej nowoczesnej architektury wpisującej się harmonijnie w wyjątkową historyczną okolicę. To trudne wyzwanie. Dlatego władze powinny ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt nowej przeprawy przez Wartę.

Propozycja budowy kładki pieszo-rowerowej jest pomysłem, który powinien zostać zrealizowany w najbliższym czasie. Z całą pewnością spowoduje wzrost liczby mieszkańców miasta i turystów, spędzających wolny czas nad rzeką oraz będzie kolejnym krokiem przywracającym rzekę miastu i przyspieszy rewitalizację sąsiednich terenów – zaznacza Jacek Maleszka, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Osiedla Stare Miasto.

Inicjatywa w mediach:

http://www.poznan.pl/mim/bm/news/co-poznaniowi-pozostanie-po-jubileuszu,93104.html

http://wtkplay.pl/video-id-24952-co_sie_stalo_1050_lat_temu

http://www.lepszypoznan.pl/2016/04/13/co-nam-pozostanie-po-jubileuszu-chrztu.html

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/kladka-nad-warta-zostanie-mostem-jubileuszowym-wizualizacje,3706917,artgal,t,id,tm.html

Share

Zobacz również