Budżet Obywatelski – oto projekty ze Starego Miasta

Rozpoczęło się głosowanie na projekty, które będą sfinansowane z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Do wydania jest aż 15 milionów złotych, a walczy o te pieniądze aż 170 wnioskodawców. Zachęcamy do głosowania, szczególnie na te projekty, które będą służyć naszej staromiejskiej społeczności. Wynotowaliśmy z długiej listy kilkanaście propozycji, które dzięki Waszym głosom mogą zostać zrealizowane na terenie naszego Osiedla.

O tym, na co zostanie przeznaczonych 15 milionów złotych decydować mogą mieszkańcy,  którzy ukończyli 16. rok życia. Głosować mogą wszyscy, którzy mieszkają w Poznaniu, nawet jeśli nie są tu zameldowani. Spośród wszystkich finałowych projektów (miejskich i dzielnicowych) można wybrać maksymalnie 6.

Z ogólnej kwoty Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 5 mln złotych przeznaczonych zostanie na projekty “okołomiejskie”, a 10 mln złotych na projekty “dzielnicowe”, a więc po 2 mln złotych na każdą z 5 dzielnic.

Poniżej przedstawiamy projekty z naszego Osiedla Stare Miasto. Do wyboru ostatecznie mamy aż 170 projektów.

Głosować na wybrane projekty można tylko do 12 października. Najprościej i najwygodniej można to zrobić wypełniając w internecie formularz.

Działać również będą jak w poprzednich latach punkty konsultacyjne w centrum miasta, punktach informacyjnych UMP, weekendowo na targowiskach, a także na mobilnych punktach rowerowych, które pojawią się w poszczególnych dzielnicach.

Projekty na Osiedlu Stare Miasto (w całościowym zestawieniu na stronie internetowej Stare Miasto ujęte było jako cała dzielnica – z Wingogradami i Piątkowem)

101 – Święty Marcin – re-ANIMACJA! (9 8210 zł)

Projekt ma na celu rewitalizację społeczną ul. Św. Marcin, mobilizację w celu odtworzenia i tworzenia lokalnej tożsamości. Ma być tchnięciem życia w społeczność świętomarcińską, które nie ma formować lecz aktywizować, zachęcać do działań.

102 – Czyste Stare Miasto (200 000 zł)

Projekt zakłada oczyszczenie ścisłego centrum, wymycie go, gruntowne wysprzątanie (ulic, chodników i miejskich bram- we władaniu i własności miasta).

103 – Rowerem na miasto – stojaki rowerowe przed knajpami (20 000 zł)

Projekt zakłada ustawienie stojaków rowerowych przy knajpach (restauracjach, pubach, kawiarniach) na terenie Starego Miasta.

106 – Scena na Rynku – (66 000 zł)

Budowa stałej, niewielkiej sceny na ul. J.B.Quadro na środku Starego Rynku. Scena przejęła by rolę, którą scena tymczasowa, ustawiana podczas m. in. jarmarku. Miejsce byłoby idealne do organizacji kameralnych koncertów, prelekcji, pokazów itp.

108 – Poznań – miasto przyjazne dla niewidomych (50 0000 zł)

I. wykonanie i montaż 2 makiet dla niewidomych z brązu na granitowych podstawach II montaż 3 tras pasów naprowadzających do konkretnych celów III przystosowanie Muzeum Archeologicznego do potrzeb zwiedzających z dysfunkcjami wzroku.

109 – Oddział Leczenia Botanicznego (397 300 zł)

Projekt zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego zakłada rewitalizację terenów zielonych w obiekcie przy ul. Długiej 1/2. Obecnie ogród nie jest użytkowany przez pacjentów i mieszkańców Poznania, ponieważ wymaga zagospodarowania i przystosowania do ich potrzeb.

114 – Umycie kloszy na lampach (100 000 zł)

Umycie kloszy na ulicach starego miasta. Pozwoli to na doświetlenie ulic, zwiększy bezpieczeństwo.

116 – Bulodrom na Starym Mieście (52 800 zł)

Projekt zakłada wybudowanie dwóch regularnych torów do gry w Petanque na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 1 na Starym Mieście w Poznaniu wraz z niewielką widownią, miejscem, z którego będzie można oglądać rywalizację uczestników gry.

120 – „Poznańskie legendy” – szlak kulturowy (431 000 zł)

Projekt „Poznańskie legendy” polega na zorganizowaniu stałej miejskiej trasy kulturowej, która wiodła będzie po placach, ulicach, kościołach i kamienicach znajdujących się na terenie poznańskiego Starego Miasta, które związane są z opowieściami o legendarnych dziejach miasta.

121 – Nowy Kolegiacki (400 000 zł)

Projekt kulturalno-społeczny zakładający odzyskanie przestrzeni pl. Kolegiackiego, po usunięciu parkingu. Realizacja ma być tworzona przez stowarzyszenia Starego Miasta, Urząd Miasta, Estradę Poznańską we współpracy z uczelniami i szkołami.

130 – Budowa oświetlenia nad Wartą (482 000 zł)

Projekt będzie polegać na budowie oświetlenia w technologi LED dwu lampowego, które będzie jednocześnie oświetlać górną jak i dolną tarasę rzeki Warty pomiędzy mostem Chrobrego a mostem św. Rocha. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa tego terenu jak również ucywilizowania tej części Starego Miasta.

132 – Stare Miasto w zasięgu wzroku (71 000 zł)

Projekt obejmuje stworzenie idealnie odwzorowanej makiety Starego Miasta o wielkości 3 x 3 m. Makieta ma przede wszystkim służyć turystom odwiedzającym Poznań.

133 – Taras widokowy na Ratuszu miejskim (20 000 zł)

Kiedyś taras był w czerwonym budynku Akademii Ekonomicznej , niestety został przekształcony na biura dla pracowników naukowych. W Ratuszu jest taki taras, gra na nim hejnalista. Widok podobno bajeczny.

Projekty miejskie realizowane na Starym Mieście

3 – Zagospodarowanie „Warty” z uzgodnieniem potrzeb KontenerART (11 000 zł)

Doposażenie KontenerArt w potrzebną infrastrukturę techniczną i inną w celu realizacji ambitnych zadań związanych z prowadzoną działalnością kulturową, rekreacyjną, turystyczno-sporotwą.

21 – WaterBike – myjnia dla rowerów (40 000 zł)

Jedyne takie miejsce w Poznaniu przy Wartostradzie. Myjnia przeznaczona dla pojazdów jednośladowych, napędzanych siłą własnych mięśni. 2 odrębne stanowiska.

23 – Streetworkers – Poznań (1 492 000 zł)

Ideą projektu jest utworzenie co najmniej dwóch klubów dla młodzieży w centrum miasta w istniejących pustostanach oraz sfinansowanie pracy streetworkerów na terenie miasta Poznania.

50 – Nowoczesny ogród czyli rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego Nr 1 (1 030 000 zł)

Projekt zakłada rewitalizację infrastruktury sportowo – rekreacyjnej oraz małej architektury na terenie całego obiektu. Remontu wymagają również budynki świetlicy oraz wypożyczalni.  Pragniemy zamontować nowoczesne urządzenia które będą tworzyć plac zabaw, o którym dzieci marzą – plac które będą istną perełką w silnie zdegradowanym Starym Mieście.

52 – Strefa relaksu w centrum miasta (33 350 zł)

Na Placu Wolności, w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym proponujemy umieścić na stałe leżaki, hamaki, pufy, PSOTY i inne sprzęty sprzyjające wypoczynkowi. Korzystanie ze sprzętów byłoby darmowe dla wszystkich mieszkańców miasta, oraz stanowiłoby atrakcję turystyczną. Nad całością wypoczynku czuwałaby osoba stróża, do której obowiązków należałoby pilnowanie ładu i porządku, dbałości o sprzęt.

Internetowy formularz głosowania

Share

Zobacz również