Pl. Kolegiacki, jaka będzie multimedialna ekspozycja?

Koszt remontu Placu Kolegiackiego będzie wyższy niż zakładano. Prawdopodobnie dopięcie budżetu skutkować będzie skromniejszą instalacją [multimedialną] pokazującą historię miejsca. A warto pokazać m.in. zarys ogromnej wieży kolegiaty. 

W bryle kościoła dominowała 80 metrowa wieża, która wraz z wieżą ratuszową wyróżniała się w panoramach średniowiecznego miasta. Gdyby kolegiata przetrwała do dziś, nadal byłaby jednym z najwyższych budynków w mieście. Wyższe od niej byłyby jedynie wieżowce Andersii oraz Collegium Altum. Ten ostatni budynek pozbawiony masztu miałby wysokość niemal identyczną jak wiza kolegiaty.

Ale chciałbym zwrócić uwagę na świetną ekspozycję Toya Design wykonaną przy okazji Poznań Design Days. Proste i efektowne!

Na placu pojawiło się kilka piramid, po wejściu do których można było zobaczyć przed sobą grafikę stanowiącą projekcję nieistniejącego budynku Kolegiaty w przestrzeni placu. Odnosząc się do obrysu istniejących budynków tworzących pierzeję, można było odnaleźć miejsce położenia i skalę niegdysiejszego obiektu – wyjaśniał Tomasz Wojtkowiak w materiale TVN24.

W zapowiedziach miasta możemy przeczytać:

Na placu pojawi się kilka obiektów przestrzennych, które zdefiniują tę przestrzeń na nowo. Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny: od prawdopodobnej daty rozpoczęcia budowy, poprzez kolejne rozbudowy, destrukcje, aż do ostatecznej rozbiórki kościoła. Burzliwe dzieje Kolegiaty symbolizuje wyrastający z podziemi pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon pokażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła. Pylon wykonany zostanie z polerowanej stali nierdzewnej w której, w słoneczne dni, odbijać się będzie błękit nieba. Zegar Historii umiejscowiony zostanie na przecięciu osi widokowo-kompozycyjnych.

Innym ważnym obiektem przestrzennym placu Kolegiackiego będzie fontanna w formie rozrzeźbionego kamiennego parawanu po którym spływać będzie woda, tworząc niewielkie wodospady. Wokół fontanny pojawi się roślinność a sama fontanna oddzieli osoby przebywające na placu od jedynego w tej przestrzeni ciągu komunikacyjnego. Fontanna niezwykle atrakcyjnie prezentować będzie się nocą, dzięki umiejscowionym w kamiennej bryle elementom świetlnym.

Linki:

http://www.poznan.pl/mim/rewitalizacja/news,1194/przetarg-na-rewaloryzacje-placu-kolegiackiego,120646.html

http://www.poznan.pl/mim/info/news/plac-kolegiacki-jak-polaczyc-historie-i-wspolczesnosc,99230.html

https://wtk.pl/news/45553-plac-kolegiacki-po-nowemu-ju-za-p-tora-roku-urz-dnicy-znale-li-ch-tnych-do-przebudowy?src=epoznan_box

https://www.tvn24.pl/poznan,43/kosciol-jak-drapacz-chmur-czy-odnajda-jego-slady,616046.html

Share

Zobacz również