Magiczny Stary Rynek

W maju będziemy mogli chodzić po nowej płycie Starego Rynku. Tak wynika z deklaracji wykonawców prac przedstawionej na spotkaniu z przedsiębiorcami, restauratorami i właścicielami nieruchomości zorganizowanym przez Urząd Miasta. Dobrą wiadomością jest też oświetleniowy masterplan, tworzący wyjątkowy magiczny klimat nocnego miasta.

Póki co tematów związanych z rewitalizacją tej przestrzeni, wymagających doprecyzowania jest sporo. To między innymi kwestia wywozu śmieci. O tyle ważna, żeby ustalić jasne zasady odbioru odpadów np., dla lokali nie posiadających zaplecza od strony uliczek okalających rynek. Przez wiele miesięcy można było mijać często przepełnione kontenery stojące przed Muzeum Archeologicznym.

Restauratorzy pytali także o przyłącza do ogródków gastronomicznych, właściciele nieruchomości o oświetlenie zabytkowych kamienic. Postał tu całkiem sensowny masterplan z uwzględnieniem takich elementów jak natężenie i barwa światła a także zachowaniem historycznych latarni.

Istniejąca iluminacja nagrodzona w 1997 roku wymaga dziś nie tylko nowoczesnego podejścia ale także wymiany przestarzałe już infrastruktury technicznej. Nie bez znaczenia są także kwestie oszczędności energii. Dodatkowo na rynku pojawi się drugi krąg oświetlenia.

Pozwoli to na stworzenie poznańskiego klimatu światła na jednym z największych europejskich rynków z miodową barwą iluminacji.

Oświetlone zostaną kamienice wokół rynku, choć nie zrozumiałem z wypowiedzi przedstawicieli Urzędu Miasta, czy koszty montażu i energii ponosić będą właściciele nieruchomości czy Magistrat. Ten temat poruszył pan Żołądkowski, właściciel kamienicy nr 76 (Avanti) z balkonami pełnymi pelargonii. Z pisma Poznańskich Inwestycji Miejskich wynika jednak, że „koszty utrzymania iluminacji budynków na Starym Mieście ponosić będzie jak dotychczas Miasto Poznań (koszty energii oraz eksploatacji urządzeń).

Oczywiści dominantą oświetleniową będzie ratusz z najintensywniej iluminowaną wieżą. Będzie także możliwość zmiany kolorów przy okazji ważnych rocznic czy wydarzeń. Bardzo mi się podoba wizualizacja Odwachu z instalacją wideo pokazującą np., zmianę warty. Specjalnie oświetlonych będzie 25 obiektów, w tym fontanny. Wygląda to sensownie i dobrze, szczególnie cieszę się z zachowania istniejących, ponad 100 letnich słupów latarni.

Pytanie z korespondencji do UMP

[1] Jakie lampy uliczne pojawią się na płycie Starego Rynku i sąsiednich uliczkach, czy będą to istniejące czy nowe? Na wizualizacjach pojawiają się różne warianty?
[2] Jakie parametry światła zaplanowano na Starym Rynku i okolicznych uliczkach, czy barwa, natężenie światła będą spójne np. na ulicy Żydowskiej, Wronieckiej?
[3] Miasto zapowiadało wprowadzenie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, jakie finansowe oszczędności w wyniku wymiany lamp uzyska Miasto Poznań?
[4] Jakie budynki na Starym Rynku i okolicach zostaną podświetlone, czy Miasto przygotowało tu całościowe rozwiązanie? Uprzejmie prosimy o przesłanie projektu.
[5] Kto będzie ponosił koszty iluminacji budynków na Starym Mieście po zakończeniu projektu rewaloryzacji?. Jaki szacowany jest koszt iluminacji?

w informacji wykorzystano wizualizacje przygotowane dla Miasta Poznania przez Studio DL

Share

Zobacz również