Gwarna i kolejne etapy rewitalizacji centrum

Gemela na Gwarnej jest ogromna. Szpetota tym bardziej razi, że w sieci podziwiać możemy zdjęcia pięknych neonów z tej ulicy – zarówno przedwojennych, jak i z czasów PRL-u.

Miejski konserwator zabytków prowadzi rozmowy zmierzające do uporządkowania sytuacji estetycznej już dziś, ale jest to trudne m.in. z powodów własnościowych. Stojący po wschodniej stronie mało estetyczny daszek jest podporą dla witryn sklepowych, a jego usunięcie spowodowałoby duże problemy konstrukcyjne.

Piękna i odnowiona Gwarna, może taka jak z projektów Magdaleny Baraniak z Archipogotowia, cieszyć będzie poznaniaków i turystów po zakończeniu realizacji miejskiego Projektu Centrum.

Gwarna może jednak przysporzyć więcej problemów. W okresie przedwojennym i w latach 50. nie było pasażu po stronie zachodniej, znajdowały się tam po prostu sklepy. – Hotel Lech szpeci okolicę nielegalnymi wielkoformatowymi reklamami, a podcienia nie są sprzątane przez właścicieli – informuje radny Jacek Maleszka, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

Radni mają także pomysł na uporządkowanie pasażu po stronie północnej Św. Marcina – za Alfami. – To pomysł na stworzenie alternatywnej, kulturotwórczej przestrzeni, którą porównać można do łódzkiej OFF Piotrkowskiej. Jest tu miejsce na efektowne murale albo muzeum neonów – mówi radny Tomasz Dworek

Tu także oczekiwałbym uporządkowania pasażu po stronie północnej Św. Marcina, za Alfami. Pisałem o tym w poniższym tekście. To pomysł na stworzenie alternatywnej, kulturotwórczej przestrzeni, którą porównałem do łódzkiej OFF Piotrkowskiej

Etapy prac

Św. Marcin – od Ratajczaka poprzez Aleje Marcinkowskiego do Placu Wolności: prace budowlane IV kwartał  2020 do połowy 2022.

Św. Marcin – od Gwarnej do skrzyżowania z Al. Niepodległości i Towarową i dalej do Mostu Uniwersyteckiego – ogłoszenie przetargu na wybór generalnego wykonawcy III/IV kwartał 2020. Realizacja prac: I kwartał 2021 do końca 2022.

Część drogowa Placu Wolności – ul. 27 Grudnia, przebudowa ulic Kantaka i Gwarnej – realizacja projektów budowlanych II połowa 2021 do końca 2022.

http://www.projektcentrum.pl/o-projekcie.html

Share

Zobacz również