Warta warta inwestowania

W środę, 22 czerwca o godz. 17:00 w amfiteatrze Parku Stare Koryto Warty odbędzie się spotkanie dotyczące rewitalizacji rzeki i terenów nadrzecznych. Przedstawiciele miejskich jednostek zaangażowanych w projekty opowiedzą o tym, co udało się zrealizować, a wspólnie będziemy mogli porozmawiać o przyszłości. Na pewno warto poruszyć kilka wątków. Przede wszystkim łąki – tereny zalewowe mogą się dziś okazać ogromnym ekologicznym atutem. Poniżej sygnalizuję ważne tematy

WARTOSTRADA

Rekreacja. To największa pozytywna zmiana, otwarcie nadwarciańskich łąk dla wypoczywających aktywnie, biegaczy, rowerzystów. Wartostrada, dla mnie to genialny projekt, który wymaga jeszcze dodatkowych połączeń i tras. Ale to jest w na szczęście w strategii rozwoju.

Stary Port i niewielka przystań wydają się niewspółmierna dla motorowodnego i żeglarskiego potencjału, co pozytywnie pokazuje Czerwonak ze swoją rzeczną infrastrukturą. Ale to plus z nadzieją na rozwój!

Renaturalizacja brzegów Warty. Mam tu dziś sporo uwag, co do estetyki, mam nadzieje, że rzeczywiście wygra przyroda i zamiast kamlotów będziemy mieli rośliny. Wodniacy wskazują tu także problemy ze slipem, dobijaniem jednostek do nabrzeża

Więcej na ten temat: https://tenpoznan.pl/poznan-remont-brzegow-warty-czy-wymiana-betonu-na-kamien/

MOSTY.

Co może czekać nas w najbliższej przyszłości: Kładka Berdychowska, ta, łącząca Elektrociepłownie z Garbarami, jest też projekt przeprawy wildecko – ratajskiej, warto przywrócić też przejście wzdłuż kolejowej kratownicy Garbary – Ostrów Tumski. Więcej w linku poniżej:

http://staremiasto.poznan.pl/blog/budujemy-mosty/

NIE LICZ NA DEWELOPERÓW

W strategii Warty jest też współpraca z inwestorami, oczekiwany projekt Portowa na Starołęce jest porażką rewitalizacyjną, niewiele zostało z przedstawionych kilka lat temu założeń. Obawiam się, że w podobny sposób potencjał rzeki zmarnowany będzie na terenach po elektrociepłowni na Garbarach / Ostrowie Tumskim. Przedstawione wizualizacje wskazują raczej na tworzenie odseparowanego od miasta osiedla dla bogatych. A właśnie tam i na Starołęce można by pokazać siłę wodniaków. Nie widzę też przystani czy nawet mostków z prawdziwego zdarzenia.

http://staremiasto.poznan.pl/blog/zmarnowana-miastotworcza-szansa/

Liczę natomiast na bulwar przy murze portowym na Szyperskiej, od punkty na wysokości skweru Bohaterów Akcji Bollwerk w stronę Cytadeli i Szeląga. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie znajdzie się w procedowanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

STARE KORYTO

Czas na rewitalizację tej przestrzeni, zamiast parkingu na Chwaliszewie powinno się kontynuować założenia parkowe. Nie liczę w perspektywie 50 lat na jakiekolwiek projekty przywracające Wartę do nieczynnego zakola. Wszystko zostało ładnie wymyślone w ramach konsultacji:

Co do parkingu i konieczności zapewnienia miejsc parkingowych dla gości odwiedzających Stare Miasto Rada Osiedla proponuje budowę parkingu wielopoziomowego, kubaturowego na komunalnej działce przy ul. Wenecjańskiej, podobnego jak ten przy ul. Za Bramką.

IMPREZOWNIA

Paradoksalnie większym problemem dla mieszkańców centrum nie są kluby działające nad rzeką a tłumy pijanych imprezowiczów hałasujących i sikających na trasie nad Wartę. Strefowanie picia alkoholu pozwoliło lekko opanować sytuację, ale warto zwrócić uwagę, że np. w Krakowie piwa nie można pić nad Wisłą. Restauratorzy ze Starego Miasta twierdzą, że możliwość picia nad rzeką odbiera klientów pubom i kawiarniom.

Share

Zobacz również