Duże problemy z dokończeniem budowy kamienicy przy Placu Bernardyńskim

Oryginalna kamienica przy ul. Za Bramką i Placu Bernardyńskim rok temu miała zostać oddana do użytku, wiele wskazuje na to, że niedokończony budynek będzie jeszcze długo straszył z dwóch powodów: geologicznych i natury prawnej. Usunięto właśnie ogrodzenie, niestety wokół panuje spory bałagan, obawiam się także, że straciliśmy charakterystyczne płyty gotlandzkie z pierwotnego chodnika.

Jak udało mi się ustalić problemy budowlane wynikają z wód podziemnych, które utrudniają zakończenie inwestycji. W granicach Starego Miasta pod ziemią znajduje się sporo cieków wodnych, nie bez powodu ulice w tym fyrtlu noszą nazwy Mostowa czy Grobla.

Dużo poważniejszy wydaje się problem prawny. Rozmawiałem z osobami, które kupiły mieszkania w budynku i nie są w stanie ani wprowadzić się do swoich mieszkań ani uzyskać wpłaconych środków. Poniżej treść korespondencji.

Treść korespondencji: Jesteśmy grupą poszkodowanych osób, które podpisały umowy deweloperskie z firmą Unipark sp. z o. o. Która to firma miała wybudować w centrum Poznania apartamentowiec z garażami podziemnymi. Lokale miały być nam wydane do końca lipca ubiegłego roku. Na dziś budowa jest na ok 70% zaawansowania i jest zamknięta. Nie prowadzone są żadne prace. Właścicielem spółki Unipark jest spółka PVI która została stworzona przez ludzi powiązanych z Gerda Broker. Osoby te w ubiegłym roku zostali osadzenie w areszcie za bezprawne emitowanie obligacji. Ale z tego co wiemy obecnie przebywają na wolności.

Nasza inwestycja Za Bramka 8 była finansowana z a) obligacji emitowanych przez dewelopera (agentem była Gerrda Broker ) oraz B) wpłat osób chcących nabyć lokale mieszkalne i użytkowe w inwestycji. Cześć z tych osób zorganizowała się i powołała do życia firmę Za Bramka 8 sp. z o.o. Która ma walczyć w ich imieniu o doprowadzenie do zakończenia inwestycji i odzyskanie zakupionych lokali.

Obecnie rozpatrywany jest wniosek złożony przez te osoby do sądu o restrukturyzację firmy Unipark. Zarząd Uniparku tymczasem informuje swoich obligatariuszy, że stał się ofiarą wrogiego przejęcia przez spółkę Za Bramka 8.

Docelowo inwestycja z 40 apartamentami pozwoli na uzupełnienie brakującej zabudowy, która od dziesięcioleci szpeciła atrakcyjny narożnik. Budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Litoborski + Marciniak.przedłuży istniejące pierzeje handlowo-usługowe, łączące ciąg kamienic wzdłuż placu Bernardyńskiego i brukowanej ulicy Za Bramką. Cały parter budynku o powierzchni ok. 250 mkw zajmą lokale usługowe.

O inwestycji: http://www.lepszypoznan.pl/2018/07/09/nowa-kamienica-przy-placu-bernardynskim.html

Zdjęcia: materiały inwestora, TD, mapa podziemnych cieków wodnych: Na czym zbudowano Poznań, https://zywaplaneta.pl/po-poznaniu/

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *