ZDM odbiera od dewelopera dziurawy chodnik! I co? I nic!

REZYDENCJA Chwaliszewo, a chodnik byle jaki! Chciałem napisać jak w miasteczku powiatowym, ale na landach często jest lepiej wykonany niż w stołecznym mieście Poznaniu. Zarząd Dróg Miejskich odebrał chodnik po pracach budowlanych z dziurami i różnej jakości płytkami. Rolą inwestora jest doprowadzenie nawierzchni do stanu przed pracami, ale… jaki był to stan nie wiadomo, bo ZDM nie posiada dokumentacji fotograficznej! Innymi słowy ZDM naraża zdrowie pieszych i nie reaguje miesiącami na prośby o naprawę dziury po środku chodnika!

Drugą kwestią jest zachowania przyjaznego dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami parteru. Żeby zarobić jeszcze więcej kasy, cześć budynku jest poniżej chodnika. Ta cześć powinna być wyraźnie oznaczona, a nie jest. ZDM pokrętne odpowiada, że w przyszłości będzie używał innego rodzaju materiału. Interpretuje to tak, że rozróżnienie stopni jest niewystarczające, grożące upadkiem, ale nie ma co się czepiać, a ja będę się czepiał i poproszę o wskazywaną w odpowiedzi opinię Miejskiej Rady ds. osób z niepełnosprawnościami!

Treść pisma z 22 kwietnia 2021 [odpowiedź 23 czerwca 2021]

Problem ten radni sygnalizowali w ubiegłym roku miejskim służbom, dlatego uprzejmie prosimy o pilne doprowadzenie chodnika przy inwestycji spółki Atala na Chwaliszewie do stanu przed remontem. Wiele płytek jest połamanych bądź uszkodzonych w wyniku prac budowlanych dewelopera. Skandalem jest jednak brak reakcji na pismo koordynatora ds. dostępności przestrzeni publicznej wskazujące niewywiązanie się przez dewelopera z zobowiązań. Tym samym właściciel posesji stwarza zagrożenie, co ma wpływ na bezpieczeństwo osób z dysfunkcjami m.in. wzroku.

Tym samym uprzejmie prosimy o informacje:

1. kiedy zostanie naprawiony chodnik, wymienione uszkodzone, porysowane płyty chodnikowe, a całość trotuaru będzie zgodna ze standardami, bez brzydkiego sztukowania, zaburzającego układ i kolorystykę. Tak jak było to przed deweloperską inwestycją.

2. Czy przed budową inwestycji zrobiono dokumentację stanu nawierzchni?

3. Czy sporządzony został protokół odbioru zajętego pasa drogowego? Jakie były w nim zapisy?

4. kiedy infrastruktura zostanie zrealizowane zgodnie z założeniami ustalonymi z miejskimi jednostkami w tym MKZ, ZDM?

5.Dlaczego prac tych nie zrealizowano w ciągu 3 miesięcy od ostatniej korespondencji, czy wobec dewelopera wyciągnięto konsekwencje? Należy zaznaczyć, że deweloper inne prace realizował w sąsiedztwie inwestycji.

I teraz najciekawsze pełnomocnik prezydenta ds. dostępności przestrzeni publicznej stwierdza we wcześniejszym piśmie z grudnia 2020, że stopnie schodów zostały zrealizowane bez ustalonego poziomu kontrastu w stosunku do nawierzchni chodnika!

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *