Kino Muza – pięknie się zapowiada!

Trwa remont kina Muza. To spore przedsięwzięcie. Pięknie wygląda odnowiona fasada. Sporo prac jeszcze wewnątrz budynku. Zastanawiam się natomiast jak będzie wyglądało wejście do budynku. Przez lata był tu neon specjalnie zaprojektowany przez Ryszarda Kulma. A może tak warto zastanowić się nad powrotem neonów do centrum miasta. Wrocław ma swoje neonowe podwórze, może Poznań będzie miał swoją rozświetloną ulicę?

Na piętrze budynku przy Św. Marcinie powstają dwie nowe sale projekcyjne. W jednej z nich staną przytulne kanapy, druga – ze stolikami i krzesłami – będzie bardziej przypominać kawiarnię. Będzie można w niej organizować warsztaty i wydarzenia kulturalne. Obie sale pomieszczą po 50 widzów.

Gruntowny remont czeka też pomieszczenia na parterze. Obecna sala kinowa będzie powiększona o 20 miejsc, a komfort widzów zapewni nowa wentylacja pomieszczenia. Wyremontowany zostanie również hol i mieszcząca się w nim kafejka.

Więcej na temat remontu: http://www.poznan.pl/mim/info/news/rusza-remont-kina-muza-umowa-juz-podpisana,122679.html

Zastanawiam się natomiast jak będzie wyglądało wejście do kina. Dotychczasowa brama i zadaszone podwórze były przyjaznym miejscem spotkania i czekania na seans.

Warto także przypomnieć, że kinomanów witał tu neon, specjalnie zaprojektowany przez Ryszarda Kulma, który przez wiele lat tworzył klimat Św. Marcina.

Więcej na temat artysty: http://www.poznan.pl/mim/bm/news/wisiory-neony-salony,98587.html

Wszystko wskazuje jednak na to, że neon pojawi się przy Kinie Muza i jak zapowiada dyrektor Estrady, Małgorzata Kempa – choć musimy jeszcze trochę poczekać na zakończenie modernizacji – to nowa neonowa instalacja będzie niespodzianką dla poznaniaków!

Wracamy często do przedwojennej wizji ulicy, która już nie wróci, ale może warto się zastanowić nad powrotem neonów na ten – czekający na rewitalizację fragment ulicy. W latach 60-70 wyglądało to zjawiskowo! Wrocław ma swoje podwórze z neonami, może Poznań będzie miał neonową ulice? [Jeżeli nie Marcin, to może Gwarna?]

Projekt renowacji, powrotu neonów do centrum miasta pojawił się w 2014 roku w ramach wniosku złożonego do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/neony-w-poznaniu-czy-zostana-odnowione-jest-na-to-szansa,2384143,artgal,t,id,tm.html

Władze nie były wtedy przeciwne. Może dziś warto do pomysłu wrócić. Pamiętajmy, że Magistrat rozpoczął w ramach Parku Kulturowego porządkowanie przestrzeni reklamowej wokół Starego Rynku, także ze wsparciem dla przedsiębiorców, którzy dostosują się do zaleceń plastyka miejskiego. Zakładam, że podobne zasady estetyczne zostaną stworzone do pozostałych fragmentów centrum Poznania. Część neonowych konstrukcji warto odtworzyć, ale wsparcie ze strony miasta byłoby także zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia nowych, rozświetlonych reklam.

Może uda się zdobyć tu unijne bądź ministerialne dotacje. Wrocławiowi się udało: https://www.wroclaw.pl/resort-kultury-wspiera-remont-artystycznego-podworka-przy-ruskiej

Pomysł na mural ma także Fundacja Jak Malowana mieszcząca się w świętomarcińskiej kamienicy[poniżej projekt Beaty Kurek]

Warto także przypomnieć, że wystawa Nocny Poznań w blasku neonów w Muzeum Narodowym cieszyła się ogromną popularnością. W 2015 roku pojawił się także pomysł utworzenia Muzeum Neonów w dawnej zajezdni tramwajowej na Madalinie.

Kino Muza działa w Poznaniu od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą „Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę „Colosseum”, w 1934 „Europa”, 1935 „Świt”, w 1940 „Zentral Lichtspiele”, w 1945 „Wolność” i od lat 50-tych jako „Muza”. Jest jednym z poznańskich kin studyjnych, które zachowało wygląd i repertuar kina z tradycjami, należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas. Od 1 lutego 2008 Muza jest prowadzona przez Estradę Poznańską, która jest jednostką samorządową.

[Źródła zdjęć: Cyryl, Stanisław Wiktor / Cyryl, poznanmojemiasto.com, conradq [muzikanowa.pl], Tomasz Dworek, Muzeum Narodowe w Poznaniu / mojeneony.blogspot.com]

Share

Zobacz również