Wakacyjne warsztaty dla staromiejskiej młodzieży!

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zorganizował wakacyjne warsztaty dla staromiejskich dzieci i młodzieży pt. „Pęknięcie”. Zajęcia poprowadziła dr Kamila Kobierzyńska, asystentka II Pracowni Fotografii na Wydziale Fotografii UAP. Zadaniem uczestników było stworzenie z materiałów fotograficznych i plastycznych artystycznych kolaży.

Uczestnicy zwiedzili wystawę fotografii Error 2k20… w Starej Papierni UAP przy ul. Szyperskiej. Zostali po niej oprowadzeni przez kuratorów: Pawła Wawrzyniaka oraz Tobiasza Jankowskiego. Wzięli także udział w dyskusji na temat prezentowanych prac. Po przejściu na Wydział Fotografii UAP młodzież została wprowadzona przez dr Kamilę Kobierzyńską do tematyki fotografii analogowej średnioformatowej oraz obsługi aparatu hasselblad i zasad pomiaru ekspozycji.

Podczas pobytu w studiu fotograficznym zapoznała się z zasadami pracy w nim oraz wykonała portrety na przygotowanych wcześniej negatywach. Następnie dzieci przeszły do ciemni fotograficznej i po wprowadzeniu w zasady pracy w niej oraz pracy z powiększalnikiem przygotowały pod kierunkiem prowadzącej roztwory do pracy z negatywami, które następnie wywołały. Podczas przerwy dzieci wypoczywały, był to również czas na poczęstunek. Dla uczestników zostały również przygotowane upominki.

Ostatnim elementem kilkudniowych warsztatów było przygotowanie stanowiska pracy do wywoływania odbitek i stykówki z negatywu. Następnie każdy z uczestników wybranym przez siebie narzędziem ingerował w strukturę negatywu, aby uzyskać wielowarstwowość obrazu. Ostatnim zadaniem było wykonanie odbitek pozytywowych oraz kolaży z użyciem powiększalnika (metodą luksografii) z użyciem wcześniej przygotowanych negatywów.

Wykonane prace młodzież zabrała ze sobą. Również tego dnia był przygotowany dla niej poczęstunek oraz upominki. W przerwie dzieci mogły obserwować pokaz wypału ceramiki raku na dziedzińcu Uniwersytetu.

Projekt sfinansowano ze środków Rady Osiedla Stare Miasto.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *