Kultura dla najmłodszych!

Od września do grudnia 2017 roku Świetlica Szkoły Podstawowej nr 82 realizowała projekt ,,Poznań instytucjami kulturalnymi malowany”, na który środki finansowe przeznaczyła Rada Osiedla Stare Miasto. Projekt miał na celu umożliwienie dzieciom, przebywającym w świetlicy szkolnej, aktywnego udziału w wydarzeniach kulturalnych oraz obcowanie ze sztuka przez poznanie oferty poznańskich teatrów i placówek muzealnych.

To bardzo dobrze wydane pieniądze, przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy. To także doskonały program i sprawozdanie pokazujące mnóstwo działań edukacyjno kulturalnych dla najmłodszych – mówi Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca staromiejskiej Komisji Kultury

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU ,,POZNAŃ INSTYTUCJAMI KULTURALNYMI MALOWANY”.

Sprawozdanie przygotowała pani Monika Strzelbicka, ze Szkoły Podstawowej nr 82

Dzięki osiedlowym środkom 70 dzieci miało możliwość uczestniczenia w wydarzeniach artystyczno- edukacyjnych w naszym mieście. Dla niektórych dzieci była to jedyna okazja na odwiedziny w teatrze czy warsztatach edukacyjnych w muzeum.

W ramach projektu zorganizowane zostały wyjścia do:

1. Muzeum Narodowego w Poznaniu na warsztaty edukacyjne „W świecie arcydziełek” 26.09. 2017 udział wzięło 25 dzieci z klas pierwszych. Koszt 79 zł

2. Rezerwatu Archeologicznego w Poznaniu na zajęcia edukacyjne 18.10.2017 przeznaczone były dla 25 osób z klas trzecich. Koszt 150 zł.

3. Teatru Wielkiego w Poznaniu warsztaty edukacyjne ,,Z tańcem dookoła świata”- 23.10.2017 udział brało 15 dziewczynek z klas drugich. Koszt 225 zł.

4. Starego zoo w Poznaniu na warsztaty edukacyjne pt. ,,Zwierzęta naszego zoo” 16.11.2017 udział brało 25 osób z klas 1-3. Koszt 100 zł.

5. Teatru Muzycznego w Poznaniu na przedstawienie ,,Pchła Szachrajka” 30.11.2017, uczestniczyło w nim 19 osób z klas drugich i trzecich

6. Muzeum Etnograficznego w Poznaniu na warsztaty związane z tradycjami bożonarodzeniowymi 07.12.2017. Warsztaty były przeznaczone dla 22 osób z klas pierwszych. Koszt 77 zł

7. Teatru Muzycznego na przedstawienie ,,Madagaskar” 14.12.2017, w którym udział brało 20 osób z klas drugich i trzecich. Koszt obu przedstawień w Teatrze Muzyczny ( Pchła Szachrajka oraz Madagaskar) 1350 zł.

Na bilety wstępu wydaliśmy 1981 zł plus bilety MPK oraz koszty administracyjne.

OPIS WYDARZEŃ

Z wizytą w Starym ZOO

W dniu 16 listopada Świetliki z klas II i III udały się na zajęcia edukacyjne w Starym ZOO pt. „Zwierzaki z naszego ZOO”. Była to okazja do poznania z bliska niektórych mieszkańców ogrodu zoologicznego m.in. węża oraz żółwia. Dzieci miały okazję poznania „ na żywo” tych zwierząt, pogłaskania i dotknięcia. Usłyszały również wiele ciekawostek z życia podopiecznych Starego ZOO. Pytaniom do prowadzącego zajęcia nie było końca!

Takie warsztaty to nie tylko wiedza, to przede wszystkim niezapomniane wspomnienia i emocje. Po zakończonych zajęciach dzieci udały się na spacer, w czasie którego zapoznały się z pozostałymi mieszkańcami zoo. Odwiedziły między innymi oślicę Malwinkę oraz kózki Rumianka i Tymianka.

Wizyta w Rezerwacie Archeologicznym

W październiku dzieci z klas trzecich wybrały się do nowej placówki Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Rezerwatu Archeologicznego Genius loci na Ostrowie Tumskim. To przede wszystkim „miejsce dobrych pomysłów”, do których inspirację stanowią oryginalne umocnienia grodu poznańskiego z okresu średniowiecza i renesansu. Nowoczesny, wyposażony w multimedia Rezerwat jest czynny dla wszystkich ciekawych historii od 30 czerwca 2012 r. Dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „Od strzygi po skrzata domowego”.

Poprzez dostrzeżenie obecności dzieci na wyspie, łatwiej można zrozumieć codzienność grodu i poczuć atmosferę tamtych czasów. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym jakie opowieści i przekazy rządziły wyobraźnią najmłodszych mieszkańców wyspy. Dzieci dowiedziały się, jakie istoty pojawiające się w legendach oraz bajkach były dobre i pomocne, a jakich należało się pilnie wystrzegać.

Wizyta w Muzeum Narodowym

We wrześniu dzieci z klas pierwszych uczestniczyływ warsztatach muzealnych pt. „ W świecie małych arcydziełek”. Zapoznały się z przestrzenią muzealną, materiałami i narzędziami artysty oraz tajnikami powstawania dzieła. Nauczyły się rozróżniać podstawowe tematy malarskie: pejzaż, portret i martwą naturę. Na koniec dzieci wykonały swoje dzieła, które wszyscy mogli podziwiać na gazetce szkolnej .( zdjęcie tablicy z pracami dzieci).

Wizyta w Teatrze Wielkim

23 października 2017 dziewczynki z klas II i III tanecznym krokiem udały się na warsztaty taneczne „ Z tańcem dookoła świata” do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Na początek zaproszono nas do sali prób, gdzie dziewczynki na chwilę same stały się tancerkami. Zachwycające kostiumy, tańce z różnych części świata, niezwykłe rekwizyty i piękna muzyka to esencja spotkania. Po spotkaniu z tancerzami młodzi widzowie odwiedzili scenę i widownię oraz stanęli na deskach sceny poznańskiej opery. Ideą przeznaczonych było pokazanie z bliska pracy tancerza, prezentacja tańców z różnych części świata, zapoznanie z terminologią tańca klasycznego oraz teatralnym ABC.

Przedstawienie w Teatrze Muzycznym

Dzieci z świetlicy szkolnej uczestniczyły w dwóch przedstawieniach z repertuaru Teatru Muzycznego. Były to spektakle ,,Pchła Szachrajka” 30.11. oraz miusical ,,Madgaskar” W cudowny sposób przeniosły się w świat muzyki i tańca, prezentowany przez aktorów teatru. Wyjścia były wspaniałą okazją do przypomnienia sobie zasad bon tonu zachowania się w teatrze. Dla niektórych dzieci ze względu na spore koszty biletów wstępu była to jedyna okazja do wizyty w teatrze.

Muzeum Etnograficzne

W grudniu (07.12.2017) świetliki z klas pierwszych miały okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej przeprowadzonej w Muzeum etnograficznym w Poznaniu pt. ,,Wiliorze, Gwiazdor i św. Mikołaj”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się wiele o tradycjach związanymi z świętami Bożego Narodzenia, symbolach świątecznych oraz roli choinki. Pod okiem doświadczonych instruktorów wykonały własne choinki ze słomy. Podziwialiśmy także wystawę szopek bożonarodzeniowych z całej polski, które brały udział w ogólnopolskim konkursie na najpiękniejszą szopkę, organizowanym przez muzeum.

 

Dzięki realizacji projektu udało się osiągnąć następujące cele:

• propagowanie wysokiej kultury wśród najmłodszych;
• umożliwienie częstego kontaktu ze sztuką;
• wyzwalanie aktywności twórczej, wrażliwości i ciekawości świata;
• wyrabianie potrzeby i chęci bywania na koncertach, wystawach, warsztatach plastycznych oraz rozwijanie wrażliwości na piękno przedstawień teatralnych, muzyki;
• kształtowanie postaw otwartych, nastawionych na zrozumienie kultur wysokiej;
• wprowadzenie do wiedzy i oceny dziedzictwa kulturowego oraz do uczestnictwa we współczesnym życiu kulturalnym;
• zaangażowanie w procesy upowszechniania kultury;
• edukację estetyczną i artystyczną

Share

Zobacz również