Konkurs na Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe rozstrzygnięty

Magiczne – ekologiczne podwórka  powstaną w ramach Osiedlowych Inicjatyw na Starym Mieście. Będzie także tanecznie w klimacie milonga, a na Gołębiej przeniesiemy się w średniowiecze. Oto zwycięzcy konkursu. Będzie także kolejna szansa na pozyskanie środków na wydarzenia integrujące mieszkańców centrum Poznania.

Kolorowe ekologiczne działania podwórkowe, cykl tanecznych spotkań tango milonga, a także historyczny rzemieślniczy wehikuł czasu, który przeniesie ulicę Gołębią w czasy Średniowiecza to niektóre ze zwycięskich projektów, które z pewnością zyskają sobie przychylność wielu mieszkańców miasta.

Do Konkursu Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe wpłynęło prawie 30 wniosków. Rada Osiedla wyróżniła 8 projektów, ale postanowiła też dostępne środki podzielić na 2 tury – w pierwszej nagradzając te wnioski, które realnie wpłyną na integrację mieszkańców i obywać się będą na nieodkrytych magicznych podwórkach.

Golebia inspiruje fot. Tomasz Dworek

Poziom merytoryczny większości propozycji był bardzo wysoki, ale zależy nam na aktywnym uczestnictwie w realizowanych przedsięwzięciach, tak by poznaniacy mieszkający na Starym Mieście czuli się gospodarzami swojego fyrtla i byli odpowiedzialni za wspólną przestrzeń – podkreśla Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Szczególnie ważny dla radnych okazał się projekt: „Stare, Nowe, kolorowe”. Animacje podwórkowe, który zakłada integracje mieszkańców konkretnych kamienic poprzez zaangażowanie ich w odnowę swoich podwórek. Działania polegać będą na upiększaniu dziedzińców, odnawianie elementów małej architektury oraz murków wokół nich. Dodatkowo planuje się umieścić na podwórkach tablice informacyjne dotyczące segregacji odpadów i ekologii oraz posadzić zieleń (kwiaty i krzewy). Główny, ekologiczny temat przedsięwzięcia, będzie uzupełniony zabawami dla dzieci i młodzieży, plenerem malarskim oraz konkursami. W ten sposób po raz kolejny Rada Osiedla wspiera rozwój poczucia wzajemnej wspólnoty i więzi społecznych mieszkańców Starego Miasta.

Warty zauważenia jest także projekt „Portal do średniowiecza”, gdzie na ulicy Świętosławskiej i Gołębiej przeniesiemy się dawne czasy:  bajarze stworzą klimat dawnych ulicznych opowiadaczy, będą pokazy średniowiecznej sztuki barwierskiej, będzie można poznać tajniki skryptorium i sztukę lepienia garnków. Magię miejsca podkreślą występy zespołu muzyki dawnej.  W przedsięwzięciu brać będą udział staromiejscy lokalni przedsiębiorcy.

Warto dodać, że „staromiejska” komisja konkursowa doceniła również dwa projekty, które postanowiła sfinansować z innych środków budżetowych Rady Osiedla. Oznacza to, że mieszkańcy śródmieścia będą mogli dodatkowo skorzystać z zajęć sportowych dla najmłodszych oraz wziąć udział w letnich warsztatach ekologicznych. („Junior sport „ oraz „Zielone lato – cykl otwartych warsztatów kreatywnych z ekologią w tle”)

W organizowanym przez Radę Osiedla konkursie szczególną uwagę zwracamy na projekty zgłaszane przez samych mieszkańców, gdyż oni sami wiedzą najlepiej, czego oczekują i jak to wykonać. Dla oceniających projekty znaczenie miały aspekty rewitalizacyjne w szerokim rozumieniu – ożywienie zaniedbanych podwórek, wspólne sadzenie krzewów i kwiatów czy zachęcanie mieszkańców do dbałości o swoje otoczenie i integracja międzypokoleniowa – zaznacza Maria Sokolnicka Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Osiedla.

W pierwszej edycji Rada Osiedla na osiedlowe inicjatywy przeznaczyła 37 500 zł,  stąd w drugiej jesiennej turze pozostaje do podziału 22 500 zł. Kolejny konkurs ogłoszony zostanie latem, a rozstrzygnięcie nastąpi najpóźniej do końca sierpnia. Już teraz zachęcamy mieszkańców do zgłaszania wniosków i do działania dla dobra swojego otoczenia i dla wzajemnej pozytywnej, twórczej integracji.

Zwycięskie projekty:
– II edycja projektu „Stare, Nowe, kolorowe”. Animacje podwórkowe na Starym Mieście – dofinansowanie 6 tys.
– V Poznański Piknik Rodzinny (6 tys.)
– Pójdźmy w tango na dziedzińcu (6 tys.)
– „Obrazy oczywiste” wystawa twórczości dzieci (6 tys.)
– Portal do średniowiecza, czyli wehikuł czasu na Gołębiej i Świętosławskiej (4 tys.)
– Dziedziniec Stare Miasto (4 tys.)
– Roztańczyć Poznań (3,5 tys.)
– XI Rodzinny Zlot Rowerowy „Starego Marycha (2 tys.)

„Łazarskie, Staromiejskie i Wildeckie Inicjatywy Osiedlowe” to projekt zainicjowany przez radnych osiedlowych, który był realizowany we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.  Każdy mieszkaniec Łazarza, Wildy lub Starego Miasta do 15 kwietnia mógł zgłosić pomysł na organizację projektu, eventu czy wydarzenia na swoim osiedlu. Teraz komisja konkursowa, wyznaczona dla każdego z osiedli, zadecydowała o tym, które z nich zostaną zrealizowane w Poznaniu.

„Łazarskie, Staromiejskie i Wildeckie Inicjatywy Osiedlowe” to pierwsza pilotażowa edycja konkursu. Każda z 3 rad osiedla dysponowała pulą w wysokości od 60 do 80 tysięcy zł. Akcja wpisuje się w realizację Programu dla Śródmieścia i jest jednym z pierwszych przejawów nawiązanej współpracy śródmiejskich rad osiedli w ramach powołanej w styczniu Koalicji Śródmiejskiej.

Szczegóły: Pobierz PDF

FESTYN DLA DZIECI, OGRÓD JORDANOWSKI NR 1 (30.05.2015) - #12

Share

Zobacz również