Dobrzy Sąsiedzi – warto pokazywać dobre wzory do działania! Rada Osiedla zaprasza na podsumowanie społecznego projektu.
18 Dyplomów i certyfikatów wręczonych zostanie laureatom projektu Dobry Sąsiad na Starym Mieście. Rada Osiedla na podstawie zgłoszeń mieszkańców wyróżni lokalnych aktywistów, przedsiębiorców i restauratorów.
Uroczystość odbędzie się we wtorek 17 października o godzinie 18:00, po sąsiedzku, w nowej Auli Uniwersytetu Artystycznego, w której wystąpi także zespół dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej, a poczęstunek przygotuje Kawiarnia Dobra. Zobaczyć będzie można także prace uczniów i uczennic Zespołu Szkół Odzieżowych.
Dlaczego potrzebny jest taki projekt? Bo warto doceniać społeczną pracę i pokazywać dobre przykłady prowadzenie biznesu. W centrum Poznania mieszkańcy maja mnóstwo powodów do narzekania, ale ważne jest przede wszystkim działanie na rzecz poprawy komfortu zarówno życia jak i działalności gospodarczej.
Rada Osiedla od początku kadencji działa na rzecz budowy więzi społecznych, próby pogodzenia teoretycznie sprzecznych interesów mieszkańców, przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości.
Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców Rada Osiedla wyróżniać będzie certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów.
Nie dziwi, że jako jedno z pierwszych zgłoszeń pojawił się bar Tylko u Nas – u Dziadka przy ulicy Szkolnej. Wśród wyróżnionych lokali są także znane i od wielu lat funkcjonujące pizzerie: Da Luigi z ulicy Woźnej i Donatello z Wrocławskiej. Restauracja z Wrocławskiej pokazuje, że można spokojnie prowadzić gastronomiczny biznes, bez stanowczego parcia na zysk, dostosowując się do społecznych, sąsiedzkich reguł.
Dzielenie się chlebem to bardzo ważny symbol w naszej kulturze. Ważna jest także tradycja, a ta kultywowana jest przez piekarnię „Frąckowiak” przy ulicy Długiej, której tradycje sięgają 1945 roku.
Wśród Dobrych Sąsiadów nie może zabraknąć Dobrej Kawiarni i jej młodszej siostry Dobra i Wino – to dwa poznańskie lokale, w których zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością. Same pieką chleb, wypalają kawę i przygotowują posiłki. A przy okazji uczą się samodzielności i zmieniają swoje życie.
Wśród wskazanych propozycji przez mieszkańców i nagrodzonych przez Radę Osiedla jest także Meskalina na Starym Rynku, mała restauracyjka Pod Nosem przy Żydowskiej, którą z góry dogląda właściciel i rodzinna kawiarnia / restauracja Cocorico z ul. Świętosławskiej.
Zawsze najważniejsi są ludzie, których potrafią innych aktywizować do działania. Wśród nagrodzonych jest m.in. Benek Ejgierd z Meskaliny, który od wielu lat wspiera różne inicjatywy miejskie, a także udostępnia bezpłatnie swój lokal dla wielu aktywistów i społeczników, Paweł Głogowski ze Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Franciszek Sterczewski za miastotwórcze działania, Magdalena Ratajczak – Szczerba, przewodnicząca Stowarzyszenia Stary Rynek i Hanna Sierocka integrująca mieszkańców Św. Marcina z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.
Kilkunastu przedsiębiorców z centrum Poznania jako Dobrego Sąsiada wskazało Magdalenę Ignaszak z Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej, wskazując na jej energię motywującą lokalną społeczność z ulicy Gołębiej do działania
Wyróżnieni zostaną także Fundacje Ars, Kreaktywator i Generator Malta w związku ze swoim zaangażowaniem dla rozwoju kultury i integracji mieszkańców Starego Miasta.
Radni ze Starego Miasta mają nadzieję, że projekt Dobry Sąsiad będzie się rozwijał, a nawiązane sąsiedzkie kontakty będą w przyszłości przydatne we wspólnym rozwiązywaniu problemów i działaniu.
Rada Osiedla wydała specjalny numer Kuriera Staromiejskiego, w nakładzie 5 tys. egz. z przewodnikiem po lokalach wyróżnionych godłem Dobrego Sąsiada i przedstawieniem sylwetek laureatów.