Stulecie istnienia obchodzi dziś – w poniedziałek 1 kwietnia Zespół Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego. Kiedyś nazywana „szkołą żon” lub „pensją pani Filomeny” (od imienia popularnej pani dyrektor) znakomicie odnajduje się na wymagającym rynku mody, łącząc rzemiosło i sztukę użytkową. Dla staromiejskiej społeczności ważne są dobre relacje!
Warto podkreślić że Rada Osiedla Stare Miasto wyróżniła uczniów Zespołu Szkół Odzieżowych, którzy w ramach Klubu Ośmiu wykorzystując swoje zawodowe kompetencje opiekują się pacjentami hospicjum a także świadczą usługi fryzjerskie dla seniorów z domów pomocy społecznej a także dla bezdomnych.
Popularna „Odzieżówka” przy ul. Kazimierza Wielkiego posiada wiele nagród, a także m. in. certyfikat ISO oraz tytuł Lidera Edukacji Zawodowej. Ale jej znakiem firmowym są uczniowie odnoszący sukcesy w krawieckich pracowniach i na modowych wybiegach!
Absolwenci szkoły byli i są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Szkoła otrzymuje co roku wiele ofert pracy dla krawców, fryzjerów i techników przemysłu mody. Jej absolwentów znajdziemy między innymi w pracowniach poznańskiej Opery jak i wśród kadry dydaktycznej Uniwersytetu Artystycznego i School od Form.
W roku stulecia szkoły odbyła się także jubileuszowa 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Krawców i Projektantów „Mała Pętelka”. Młodzi twórcy prezentowali swe kolekcje mody oraz stylizacje fryzjerskie w kategorii użytkowej i awangardowej.
roku na rok coraz ciekawsze są też sposoby prezentowania i aranżacje pokazów, którym towarzyszą układy choreograficzne i specjalnie komponowane na tę okazję utwory muzyczne – mówi Lidia Koralewska, nauczycielka przedmiotów zawodowych i jednocześnie staromiejska radna.
Po ukończeniu nauki młodzież często stawia swe pierwsze kroki w biznesie – zakłada firmy
i marki odzieżowe, otwiera salony fryzjerskie. Część absolwentów kontynuuje naukę zawodu w uczelniach artystycznych na kierunkach projektowych i designerskich.
Zespół Szkół Odzieżowych kształci dobrych rzemieślników, ale też młodzież otwartą na nowe trendy zarówno w modzie, jak i na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczną się w siedzibie szkoły przy ul. Kazimierza Wielkiego o godz. 12.00 (również efektowny pokaz mody). Obchodom towarzyszyć będzie wystawa zorganizowana w gmachu Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim. Ekspozycja przedstawia zarówno historyczny aspekt mody, jej społeczne i kulturowe znaczenie, jak i współczesne projekty i realizacje.